glasul-hd.ro Web analytics

Editorial

Sare-n ochi.

Credeam că a fost atins maximum de penibilitate, după ce fostul primar al Devei, Mircia Muntean, a fost scos beat „mangă” din boscheți, plin de sânge, desculț și cu hainele sfârtecate, după ce provocase în prealabil un accident rutier. Se pare însă că oamenii care-l sfătuiesc pe Mircia vor să demonstreze că în ceea ce-l privește pe deputatul PSD de Deva nu există limită superioară a ridicolului. O publicație care stă de obicei preș la picioarele lui Mircia Muntean a publicat zilele trecute o scrisoare a fostului edil către deveni. În epistolă, Mircia se îngroapă și mai tare în minciuni, dovedind încă o dată că porecla „Pinocchio” este mult mai potrivită decât cea de „Primar 4X4” atât de dragă fostului edil.

Și totuși deputatul PSD își permite să mintă orice bazându-se pe o slăbiciune a principalilor săi adversari politici. Dacă postul de televiziune Antena 1 Deva nu ar fi condus de soția primarului Petru Mărginean, iar Hunedoara TV de fiica președintelui Consiliului Județean, Mircea Moloț, fostul primar nu ar fi avut nic o credibilitate în demersul său. Însă în condițiile date se pot ridica semne de întrebare cu privire la obiectivitatea posturilor de televiziune care au filmat și mediatizat isprăvile lui Mircia.

Nici Mircia Muntean nu mai are credibilitate în rândul devenilor, mai ales după ce a fost dovedit infractor și condamnat definitiv pentru fapte de corupție. Scrisoarea publicată zilele trecute demonstrează că fostul edil este și mitoman, ceea ce apropiații săi știau de mai multă vreme. Chiar din prima frază Mircia Muntean minte spunând că întotdeauna a recunoscut greșelile. Niciodată nu s-a întâmplat acest lucru. Mircia Muntean a găsit întotdeauna un țap ispășitor pentru greșelile sale. Niciodată nu și-a asumat nimic invocând, ca și acuma, că este victima unor înscenări sau a unor campanii de presă răuvoitoare. Adevărul lui Mircia Muntean nu a fost niciodată decât o minciună frumos coafată. Referitor la scandalul iscat după ce Mircia a lovit mai multe mașini conducând în stare de ebrietate autoturismul propriu, acesta susține că a fost victima unei înscenări. De parcă cineva i-a turnat cu forța băutură pe gât fostului primar și apoi tot cu forța l-a urcat la volan. Orice om de bun simț își dă seama că în această situație o înscenare este imposibilă. Dar Mircia Muntean, ca de fiecare dată, insultă înteligența concetățenilor mințindu-i senin și pozând în victimă. Faptul că la un eveniment rutier în care a fost implicat un parlamentar aflat în stare de ebrietate au ajuns destul de repede mai multe echipe ale televiziunilor locale este catalogat de Muntean ca fiind o înscenare. Ce înscenare ar fi putut să pună la cale jurnaliștii dacă Mircia Muntean nu s-ar fi urcat la volan beat și nu ar fi condus în această stare. Cât despre afirmația că operatorii au ajuns la locul tamponării înainte ca evenimentul să se fi produs, nu cred că se poate spune doar că este rodul unei minți bolnave de paranoia. De unde era să știe cameramanii că fostul primar va tampona o basculantă care aștepta regulamentar culoarea verde a semaforului, ca să-și continue deplasarea? Singurul adevăr pe care îl afirmă Mircia Muntean în epistola către deveni este că „ceea ce s-a întâmplat în acea seară depăşeşte orice imaginaţie”. Și mai departe continuă o nouă serie de minciuni și elucubrații. Mircia Muntean se contrazice în scrisoare spunând că a fost șicanat în trafic și determinat să provoace accidentul în timp ce până acum a susținut peste tot că la volan era șoferul său Jenică. Fostul primar al Devei, scos de Poliția locală din boscheții în care a încercat să se ascundă de cameramani, nu reușește să se extragă din hățișul minciunilor în care se îngroapă singur, sau mai rău, este îngropat de consilierii săi de imagine.

Epistola lui Mircia Muntean către deveni este o bătaie de joc la adresa concetățenilor. Este dovada disperării care l-a cuprins pe fostul primar, ajuns în situația de a înfunda pușcăria dacă se va dovedi că a condus mașina în stare de ebrietate. Pentru că Mircia Muntean este condamnat la patru ani de închisoare cu suspendare într-un dosar mai vechi de corupție. Singurul în care a plătit pentru greșelile sale, așa cum susține în epistola către deveni. 

Back to top button