glasul-hd.ro Web analytics

Editorial

Sare-n ochi

Revenirea pe scena politică a lui Mircea Ioan Moloț le dă fiori pe șirea spinării, culmea, unor liberali și nicidecum adversarilor săi politici, tradiționalii pesediștii. Pentru că revenirea președintelui de drept scoate din ipocrizie organizația hunedoreană a PNL, condusă în momentul de față de un președinte interimar, ajuns acolo în ciuda opoziției multor liberali vechi și în special a câtorva primari importanți pe care a reușit să îi păcălească. De fapt, Bogdan Țîmpău este tipul de politician desprins parcă din „Ciocoii vechi și noi” a lui Nicolae Filimon. Un fel de Dinu Păturică a zilelor noastre, care nu s-a dat în lături să se dezică atât de Mircea Moloț, cât și de Mircia Muntean, doi dintre cei care au făcut din el politician. Un personaj pe care nu îl recomandă absolut nimic pentru a fi lider, un fricos lipsit de bărbăție, dar foarte abil în jocuri de culise și atacuri perfide pe la spate, a reușit să ajungă, fără să facă nimic, la al doilea mandat de deputat. Rețeta a fost foarte simplă: o spoială de cultură de „almanah” și multă slugărnicie față de liderii naționali ai partidului, dublate de atacurile murdare  la adresa tuturor potențialilor contracandidați. Peste toate astea, Țîmpău a pus multă aroganță, de parcă atât poziția de lider de partid cât și cea de deputat i se cuvin de drept, ca pe o moștenire primită de la părinți. Nimic, dar absolut nimic, nu îl recomandă pe arogantul deputat de Deva pentru încă un mandat de parlamentar. Doar dacă excursiile în tabere de schi sau petrecerile private de prin București ar intra în fișa postului celor trimiși să-i reprezinte pe deveni în Camera Deputaților. Nimic din ceea ce este acum Bogdan Țîmpău, nu ar fi fost fără Mircea Moloț. Nici măcar președinte interimar al PNL. Dar Păturică hunedorean, odată ce s-a văzut șef, a uitat de unde a plecat și cui îi datorează cariera publică nemeritată. Iar caracterul șubred al acestui personaj se completează de minune cu cel al candidatului PNL pentru Deva. Într-o oarecare măsură și el creația lui Mircea Moloț.  Încă de acum mai bine de 10 ani, Moloț l-a luat pe Petru Mărginean sub aripa lui ocrotitoare. Când firma lui Mărginean a dat faliment, Mircea Moloț, atunci viceprimar al Devei, și Mircia Muntean au cumpărat pe banii contribuabililor, adică din bugetul local, sediul societății actualului primar. Astfel Mărginean a evitat să-și piardă casa ipotecată la bănci și să rămână pe drumuri. Din acel moment, destinul său a fost legat de cel al lui Mircea Moloț. A ajuns vicepreședinte la Consiliul Județean sub președinția lui Moloț. A fost pus șef la Salvital când rămăsese pe drumuri și nu era capabil să muncească în afara sistemului public. A fost apoi promovat și susținut de Moloț pentru a fi candidatul USL la Primăria Deva. Și a fost unul dintre primi colegi de partid care i-a întors spatele lui Mircea Moloț când acesta a dat de greu, atacându-l pe postul de televiziune patronat de soția sa. În aceste condiții, este aproape firească groaza care i-a cuprins pe cei doi pseudolideri ai PNL, la întoarcerea celui care, de fapt, i-a creat, pentru ca apoi ei să-i întoarcă spatele.

Back to top button