glasul-hd.ro Web analytics

Editorial

Sare-n ochi.

Cred că pentru orice om de bună credință noțiunea de politician este sinonimă cu cea de hoț, mincinos, demagog și alte însușiri care mai de care mai negative. Puținii politicieni care fac excepție de la această descriere sunt de obicei în afara jocurilor de putere, cazuri cu totul izolate într-un peisaj din ce în ce mai arid din punct de vedere al caracterelor. Cu o asemenea clasă politică dominată de orgolii, frustrări și interese personale, este de înțeles că România se zbate undeva la coada Europei între civilizația bătrânului continent și înapoierea Estului necivilizat. În aceste condiții, democrația este doar o vorbă în vânt pe care nu și-o doresc politicienii și, paradoxal, nici cetățenii. Partidele, cu cât se declară mai democrate, cu atât funcționează mai mult după criterii medievale, împănate fiind de membri fără personalitate, dispuși să facă orice pentru bunăvoința șefilor. O mână de lideri conduc o turmă de indivizi fără coloană vertebrală, ale căror opinii se rezumă doar la aprobarea binevoitoare și fără discernământ a șefilor.

Ieri am avut un exemplu elocvent cum un individ, care prin natura meseriei sale ar trebui să fie un model de corectitudine și altruism, se transformă, sub povara politicii, într-o nevertebrată gata să înghită orice numai să iasă bine în ochii șefilor. În descrierea de mai sus se regăsește directorul medical al spitalului din Deva, medicul Ioan Demeter. Ce resorturi se pun în mișcare în mintea și sufletul unui om despre care pacienții săi nu au decât cuvinte de laudă, în momentul în care își dă jos halatul alb și îmbracă haina de politician? Pentru că personalitatea politicianului Demeter diferă fundamental de cea a medicului Demeter. În calitate de președinte al PSD Deva, respectabilul medic devine un om de paie legat și manipulat cu sforile șefilor săi pe criterii politice. Asta pentru că omul Demeter este aproape dependent de funcții și demnități. Liderului PSD Deva nu-i ajunge bucuria pe care orice slujitor al lui Hippocrate o poate găsi în slujirea pacienților, el vrea mai mult. Vanitatea sa este săturată doar dacă pe cartea de vizită a medicului sunt trecute și funcția de director de spital, consilier local, șef de partid. Pentru astea însă, Demeter este dispus să uite de orice și să accepte statutul de slugă a unor lideri politici care nu se compară cu el din punct de vedere profesional. Dar fără ei, toate galoanele pe care și le dorește Demeter rămân doar la stadiul de visuri frumoase. Dacă nu stă drepți când vorbește cu fostul său președinte de partid, Cosmin Nicula, Demeter redevine un simplu medic, fără susținere politică și fără funcțiile ce-i sunt atât de dragi. Pentru persoanele cu caracterul de moluscă al președintelui PSD Deva nimic nu este prea mult și nicio plecăciune prea adâncă în drumul său spre hrănirea poftei de funcții și demnități. 

Back to top button