glasul-hd.ro Web analytics

Editorial

Sare-n ochi

Ieri a fost furtună în Deva. Aparent a bătut puţin vântul şi a tras câteva rafale de ploaie. Aparent doar, pentru că imediat după ce s-a oprit furtuna au venit ştirile „apocaliptice”. Pe strada Minerului şi în cartierul Micro 15 au căzut acoperişurile de pe mai multe blocuri. Au fost rupţi copaci, care au căzut peste autoturisme. După o furtună, nu foarte puternică, Deva arăta ca după asediu. Autorităţile nu s-au grăbit să iasă în stradă să evalueze  pagubele. La datorie, ca de obicei, angajaţii ISU. Din partea edililor nimeni nu a fost văzut pe străzile devastate    de furtună. E normal! Până la următoarea campanie electorală mai sunt aproape trei ani. Vor mai fi furtuni până atunci! Este vreme să iasă primarul în situaţii de urgenţă să empatizeze cu oamenii cărora le-au căzut acoperişurile în cap. Televiziunile puterii vor pune vina pe „natura dezlănţuită” pentru că ar fi totuşi prea mult să-i găsească pe Băsescu şi pe Udrea rupând acoperişurile sub acoperirea furtunii.

Mi-aş fi dorit să-l văd pe primarul Devei printre bucăţile de tablă căzute, aşa cum l-am văzut printre mesele teraselor pe care voia să le desfiinţeze. Şi-o fi pierdut edilul spiritul de luptător, sau pur şi simplu are o reţinere atunci când oamenii sunt la necaz şi când poate îl întreabă şi pe el câte ceva despre modul în care au fost construite acoperişurile în Deva sau despre inventarierea zonelor verzi şi a copacilor, inventariere care trebuia făcută cam de multişor conform legii. Adevărul este că în Deva s-a construit foarte prost şi cam după ureche. Cine a vrut şi a avut bani şi-a tras acoperiş de tablă pe bloc fără autorizaţie şi fără proiect. Lucrările au fost făcute de mântuială, de câte un meşter cârpaci, prieten sau neam cu beneficiarul care a lucrat după ureche, cu materiale luate de pe la diverse surse. Nimeni nu a dat vreo garanţie pentru lucrarea făcută, nimeni nu a solicitat vreun proiect, dar nici autorităţile nu au verificat cum au fost acoperite sau izolate termic blocurile. S-a ajuns astfel în situaţia în care orice pală de vânt aruncă de pe blocuri acoperişurile construite fără noimă. Şi tot orice pală de vânt rupe pomii despre care autorităţile habar nu au dacă sunt sau nu periculoşi pentru comunitate. Un inventar al arborilor ar putea să lămurească edilii despre existenţa pomilor cu boli sau prea bătrâni, despre speciile de arbori care nu sunt bine fixaţi în pământ. Astfel că autorităţile ar putea preveni neplăcerile cauzate de căderile de copaci sau de crengi din aceştia la fiecare adiere mai puternică de vânt. Nimic din toate astea nu se face. Edilii trăiesc într-o dulce desfătare, gândind proiecte faraonice pentru un oraş în care nimic nu mai merge bine. Un oraş blocat de nişte semafoare puse fără cap, un oraş în care turiştii se pierd în căutarea singurului obiectiv demn de vizitat în condiţiile în care Cetatea nu este deloc promovată, un oraş cu zonele verzi lăsate în paragină. Un oraş cândva frumos, ajuns pe mâinile unor administratori fără nicio strategie, crescuţi şi aduşi la putere nu de idei şi proiecte, ci de o maşinărie de propagandă bine pusă la punct care le-a ascuns adevărata faţă. Poate vânturile care vor mai devasta Deva vor smulge şi masca de bun gospodar de pe chipul primarului sau vălul de pe ochii alegătorilor.

Back to top button