glasul-hd.ro Web analytics

Editorial

Sare-n ochi

După ce unul s-a trezit din somnul de frumuseţe, iar celălat s-a privit în oglindă şi s-a declarat prematur maturizat, co-preşedinţii USL Crin Antonescu şi Victor Ponta ne-au transmis şi nouă cam ce-au înţeles din rezultatul summitului european de la sfârşitul acestei săptămâni: “Acest dictator, despot întunecat, chior odios, nu se gândeşte la viitorul României. Crede că ţara asta este moşia lu’ tac-su? Să-i întrebe şi pe cei al căror viitor îl amanetează ca să-i târască în Europa la disciplină fiscală şi plata impozitelor. Da! Să-i privească în ochi (dacă poate!) şi să-i întrebe dacă vor în Europa, căci al lor e viitorul României care este, nu al lui Băsescu şi a clicii sale de aplaudaci şi jurnalişti vânduţi”. Cam aşa grăiră liderii opoziţiei din România imediat după ce şefii de stat din Europa au anunţat măsurile anticriză şi Traian Băsescu a declarat că vom face şi noi parte, în continuare, din comunitatea bătrânului continent. Le-ar conveni lor, băieţilor deştepţi să nu aderăm la măsurile de întărire a disciplinei fiscale impuse de Comisia Europeană. Le-ar conveni să-şi sifoneze în continuare banii prin diverse off shore-uri înregistrate pe insule exotice. Ponta şi Antonescu flutură deja din neuroni doar la gândul că România este la mâna lor. Deja obişnuitele declaraţii iresponsabile ale celor doi lideri ai USL, enunţă şantajul cu care încearcă să-l preseze pe Traian Băsescu, de parcă în joc nu ar fi interesul României, ci interesul personal al preşedintelui. Ponta spune că ar susţine măsurile, vitale pentru economia românească, cu condiţia numirii unui guvern de tehnocraţi şi a declanşării alegerilor anticipate. O asemenea teorie nu poate fi “aberată” decât de “neuronul imberb” a lui Ponta coordonat de creierul îmbâcsit cu doctrină bolşevică a lui Iliescu. În România alegerile anticipate sunt aproape imposibile, pentru că nu cred să existe vre-un parlamentar dornic să plece cu un an mai repede din fotoliul în care doarme atât de bine şi de profitabil. Agitaţia lui Ponta nu duce decât la o şi mai mare fractură între PNL şi PSD pe de o parte şi la lărgirea faliei “Geoană” din propriul partid. În contextul actual, proorocirea prostănacului, cum că Ponta nu o să mai stea mult la şefia PSD, cred că se va împlini. Ca să poată declanşa alegeri anticipate, conform legislaţiei actuale, trebuie să fie demis guvernul, sau Boc să-şi dea demisia punând pe masa Preşedintelui mandatul executivului. În aceste condiţii Traian Băsescu, după consultări cu partidele, ar fi nevoit să desemneze un nou premier. Parlamentul trebuie să respingă nominalizarea preşedintelui – greu de crezut atâta timp cât coaliţia are majoritatea . Băsescu ar fi nevoit să mai facă o nominalizare pe care Parlamentul să o respingă din nou. În aceste condiţii Preşedintele României, POATE să ceară dizolvarea Parlamentului. Dar nu este obligat să o facă, având şi alternativa numirii unui al treilea premier. Sincer nu văd acel parlamentar, care, ne având nici o garanţie că va prinde un nou mandat, în condiţiile votului uninominal, să voteze a împotriva premierului nominalizat de preşedinte a doua oară, riscând astfel să-şi piardă mandatul înainte de vreme. Ponta ar trebui să înţeleagă destul de bine, că investiţia făcută de parlamentari şi cercurile de interese ale acestora este pentru patru ani de mandat şi nu pentru trei. Ciuntirea cu 25 la sută a mandatului parlamentarilor înseamnă şi tăierea unui sfert din veniturile acestora şi din avantajele sponsorilor cu ajutorul cărora au ajuns în uriaşul dormitor din Casa Poporului. Refuz să cred că Ponta este chiar aşa de prost încât să nu ştie aceste lucruri. Declaraţiile sale sunt doar un praf demagogic aruncat în ochii electoratului.

Back to top button