glasul-hd.ro Web analytics

Editorial

Sare-n ochi

Nu am să înţeleg niciodată de ce fătucile isterice şi băieţeii înfuriaţi care au preocupări atât de nobile, cum ar fi protejarea mediului înconjurător, nu acceptă şi dreptul la opinie. Un drept cel puţin la fel de important ca şi cel la un mediu curat. Eu încă sunt convins că prostia umană face mai mult rău decât cianura, iar băieţeii şi fătucile de care am amintit se străduiesc din plin să demonstreze acest lucru. Am susţinut întotdeauna că atâta timp cât sunt res­pectate normele legale de protecţie a mediului, nicio activitate economică, autorizată în prealabil, nu trebuie împiedicată. De la acest principiu nu fac excepţie nici exploatările aurifere din munţii Metaliferi. Atâta mi-a fost! Au sărit fătucile isterice de prin ONG-urile finanţate nu ştiu de unde şi băieţii furioşi şi m-au trecut urgent în categoria celor cumpăraţi de “Gold Corporation”. Adică eu nu am dreptul să am o opinie decât cumpărată? Chestia asta mă duce cu gândul la faptul că fiecare om încearcă să interpreteze acţiunile celuilalt prin prisma a ceea ce face el. Trag de aici concluzia că opiniile ONG-iştilor isterici sunt cumpărate. Şi dacă analizez puţin acţiunile acestora s-ar putea să găsesc şi argumente în acest sens. Aceiaşi militanţi pentru un mediu curat care se leagă cu lanţuri de stâncile din Roşia Montana sau se usucă de-ampicioarelea de grija mediului dintr-o zonă puternic afectată deja de exploatările aurifere şi cuprifere din perioada comunistă stau liniştiţi când vine vorba despre orice acţiune de poluare sau distrugere a habitatelor naturale în care sponsorii lor nu au interese. S-a construit şoseaua “Transalpina”, fără nici un aviz de la autorităţile care se ocupă cu protecţia mediului. A fost nevoie să scoată Curtea de Conturi la iveală această neregulă. Şi respectiva şosea trece prin zone protejate de lege, nu printr-un teritoriu deja compromis din punct de vedere al poluării. Nu am văzut nicio fătucă, din aia şcolită cu burse acordate de “baciul” Soros, să urle live sau pe reţelele de socializare că sunt afectate câteva arii protejate de importanţă europeană. Ca să vin ceva mai aproape, în Retezat, unde presa, nu ONG-urile de mediu, a tras semnale de alarmă că se taie lemne, şi NIMENI nu a sesizat că se fac lucrări de captare a văilor chiar din Parcul Naţional. Este normal să nu intereseze pe nimeni aceste lucruri atâta timp cât nu vin în contradicţie cu finanţatorii acestor ONG-uri guralive care reuşesc să inducă spaime artificiale în opinia publică. Sunt părerile lor şi trebuie luate în seamă în egală măsură în care trebuie luate în seamă şi părerile noastre, ale celor care nu ne opu­nem habotnic oricărei acţiuni economice, susţinând a priori că va provoca un dezastru ecologic. În fond libertatea de opinie tocmai asta înseamnă. Argumentele specialiştilor vor înclina până la urmă balanţa, cu sau fără voia noastră, a celor care ne dăm cu părerea.

Back to top button