Eminescu, comemorat în Parcul Cetăţii Deva
Biblioteca Judeţeană “Ovid Densusianu” Hunedoara – Deva a strâns în jurul ei prieteni ai operei lui Eminescu şi a organizat momente artistice de mare încărcătură emoţională, în parcul de la poalele Cetăţii, cu scopul comemorării celui mai mare poet român. În acest an, activităţile cultural-comemorative s-au derulat sub genericul “Ce e val ca valul trece…”.
Suita de manifestări a debutat în Parcul Cetăţii Deva, la statuia lui Eminescu, cu o depunere de flori din partea principalelor instituţii din Deva: Consiliul Judeţean Hunedoara, Biblioteca Judeţeană “Ovid Densusianu”, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane, şcolile şi liceele devene prezente. Au fost rostite cuvinte evocatoare a personalităţii marelui poet de către preşedintele Consiliului Judeţean, Mircea Moloţ, precum şi de către scriitorul Gligor Haşa.
Elevii au prezentat spectacole, în memoria poetului
Zeci de elevi de la şcolile din municipiul Deva, însoţiţi de cadre didactice, s-au strâns în parcul de la poalele Cetăţii, în faţa statuii care-l reprezintă pe Mihai Eminescu, pentru a-l serba pe marele poet român. Elevii şcolilor au recitat poezii eminesciene şi au depus flori. Au fost prezentate secvenţe din spectacolele şi serbările şcolare dedicate Poetului, momente susţinute de Şcoala “Andrei Şaguna”, Colegiul Naţional Sportiv “Cetate” Deva, Liceul Pedagogic “Sabin Drăgoi”, Colegiul Tehnic “Transilvania”.
După-masă, în Sala Mare a Casei de Cultură “Drăgan Muntean” din Deva a fost prezentat un emoţionant spectacol de poezie şi muzică sub genericul “Eminescu – versuri sublime”. Poeziile au fost rostite de artişti deveni, iar cântecele pe versurile lui Eminescu au răsunat în minunata tălmăcire a Corului “Orfeu” al Liceului de Muzică şi Arte Plastice “Sigismund Toduţă” din Deva. Participanţii la spectacol, elevi din licee şi şcoli generale devene, au fost angrenaţi într-un concurs sub genericul “Eminescu – viaţa şi universul operei”, dotat cu premii trofee, diplome şi cărţi oferite de Biblioteca Judeţeană.






