43

Și-au spălat din păcate în Dunăre. FC Hunedoara, succes după patru etape

Echipa antrenată de Titi Alexoi a pus capăt seriei negre de patru insuccese consecutive. Alb-albaștrii au învins cu 2-1 (2-1), în deplasare, Minerul Mehedinți, într-un meci care a contat pentru penultima etapă a Ligii a III-a. Ambele reușite ale hunedorenilor au venit în prima repriză.

FC Hunedoara a spart gheața, repede, în chiar primul minut, grație lui Darius Uibariu (primul gol al trupei de pe Cerna, după 450 de minute de „secetă”), dar s-a văzut egalată la fel de rapid, de antrenorul-jucător Boboescu (8). Liniștea a venit înainte de pauză, când Făgărășanu (foto) a stabilit scorul final, pe fondul unei dominări destul de clare. De remarcat că gazdele au jucat ceva mai mult de 45 de minute cu un om în minus, după ce căpitanul acestora a văzut „roșu” direct pentru o intrare dură din spate.

Detalii despre succesul Hunedoarei la Turnu Severin, în ediția de luni a cotidianului nostru.