Risc crescut de inundații. Hidrologii au emis COD PORTOCALIU
Având în vedere situaţia hidrometeorologică actuală şi prognoza meteorologică pentru următoarele 72 de ore, se vor produce creşteri de debite şi niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menţionate, cu posibile depăşiri ale COTELOR DE ATENŢIE şi ale COTELOR DE INUNDAŢIE
Incepând cu data de 14.05.2014 ora 09:00 pe Drincea (judeţul Mehedinţi), Desnăţui superior (judeţul Dolj), pe Jiu amonte Răcari şi afluenţii săi (judeţele Hunedoara, Gorj, Mehedinţi şi Dolj).
Se menţionează că aceste fenomene se pot produce şi pe afluenţi de grad inferior ai acestor râuri şi pe cursurile de apă necadastrate.
Creşteri importante de debite cu situarea nivelurilor în jurul COTELOR DE ATENŢIE se pot produce şi pe alte râuri mici din zonele de deal şi de munte din centrul şi estul ţării.






