Persoanele fără studii au o „a doua şansă” la educaţie
Persoanele adulte care nu au reuşit să finalizeze studiile primare sau gimnaziale beneficiază şi în acest an şcolar de şansa de a învăţa carte, în cadrul Programului „A doua şansă”. La nivelul judeţului sunt aprobate 461 de locuri, iar cei interesaţi se pot înscrie până în data de 13 septembrie.
„A doua şansă” reprezintă un program care le asigură personelor adulte, care au abandonat şcoala, să se reînscrie la cursuri, fie în învăţământul primar, fie în cel gimnazial, pentru a-şi finaliza studiile. Pentru anul viitor şcolar, există opt unităţi de învăţământ din judeţul Hunedoara care vor forma 30 de clase în cadrul acestui program. Respectivele clase vor totaliza un număr de 461 de locuri, atât la învăţământul primar cât şi la cel gimnazial (secundar inferior). Înscrierile pentru acest program se fac în această perioadă, până în data de 13 septembrie la fiecare dintre şcolile care îl implementează. „Persoanele care învaţă în programul ‹A doua şansă› sunt fie elevi care au abandonat şcoala sau care au rămas repetenţi de două ori la rând, fie persoane care revin să-şi finalizeze studiile. Pentru beneficiarii acestui program, orele de curs încep în data de 1 octombrie, iar acestea au loc fie după-amiaza, fie sâmbăta, sau chiar în vacanţele şcolare”, a precizat inspector de specialitate în cadrul ISJ, Dana Luiza Cioară. Totodată, un beneficiu major pe care îl au aceste cursuri, este că la finalizarea acestora, cursanţii beneficiază de un Certificat de absolvire.
Şcolile care oferă programul „A doua şansă”:
Liceul Tehnologic “Ovid Densuşianu” Călan
Colegiul „Ion Mincu” din Deva
Liceul Teoretic Lupeni – Şcoala Gimnazială Nr. 1
Colegiul Tehnic „Mihai Viteazu” Vulcan
Colegiul Tehnic „D. Leonida” Petroşani
Liceul Tehnologic Hunedoara (Şcoala Gimnazială Nr. 12 şi Şcoala Gimnazială Nr. 9)
Colegiul Tehnic Agricol “Alexandru Borza" Geoagiu
Şcoala Gimnazială Veţel






