Peste 300 de elevi au depus contestaţii la Bac
Sute de elevi nemulţumiţi de notele obţinute la cea de-a doua sesiune a examenului maturităţii au depus contestaţii. La fel ca şi în sesiunea trecută, cele mai multe contestaţii au vizat rezultatele obţinute de elevi la proba de Limba şi Literatura Română.
La începutul acestei săptămâni au fost afişate rezultatele Bacalaureatului de toamnă, în cele cinci centre de examen din judeţul Hunedoara. Procentul de promovabilitate a fost mic, de aproximativ 18 la sută, doar 290 de elevi reuşind să obţină notă de trecere. În rezultatelor slabe, peste 300 de elevi, nemulţumiţi de notele obţinute au depus contestaţii la secretariatele şcolilor unde au susţinut examenele. Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului Şcolar Judeţean Hunedoara la nivelul judeţului au fost depuse 324 de contestaţii, cele mai multe fiind la Limba şi Literatura Română – 127 şi la matematică 101. Două contestaţii au fost depuse la istorie şi 94 la proba la alegere a profilului şi specializării. Marţi şi miercuri profesorii evaluatori vor corecta încă o dată lucrările elevilor, iar joi, 5 septembrie, vor fi afişate rezultatele finale. Promovabilitatea la cea de-a doua sesiune de Bacalaureat din acest an a fost de 17,78 la sută.






