Veşti bune pentru atletismul devean

Două atlete legitimate la Liceul cu Program Sportiv Cetate Deva au obţinut rezultate notabile la concursurile la care au participat, într-un sezon parcă mai plin de competiţii atletice decât oricând. Astfel, Florentina Marincu Iuşco a câştigat proba de săritură în lungime din cadrul Memorialului Octavian şi Viorica Enescu care a avut loc la Râmnicu Vâlcea. Mult mai important este rezultatul obţinut, 6.75 metri, ceea ce reprezintă îndeplinirea baremului de calificare la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar), programate în luna august. Până atunci, sportiva antrenată de profesorul Nicolae Alexe va participa luna viitoare şi la Jocurile Europene de la Minsk (Belarus), unde de asemenea a realizat baremul de calificare.
O altă sportivă de la Cetate Deva, Georgiana Timu, pregătită tot de profesorul Alexe, a câştigat şi ea proba de săritură în lungime la concursul internaţional de juniori desfăşurat la Piteşti. Georgiana, care este încă junioară II, a sărit 5.94 metri şi s-a impus în faţa unor concurente mai mari ca vârstă, junioare I. La întreceri au participat sportivi juniori din Ucraina, Cipru, Belarus, Israel şi desigur România, care a terminat pe locul 2 în clasamentul pe ţări, cu 91 de puncte, după Ucraina, 117 puncte.