Surprize şi multe goluri în faza judeţeană de Cupa României

28 de goluri s-au marcat în cele şase meciuri disputate în turul doi al Cupei României, faza judeţeană, adică o medie de 4,66 goluri pe meci. S-au înregistrat trei victorii ale gazdelor şi trei ale oaspeţilor, nelipsind aici şi două surprize.
Cea mai mare dintre acestea a fost victoria Zarandului Crişcior, vicecampioana ligii a cincea, asupra Victoriei Călan, componentă a ligii a patra. În derbyul rundei Aurul Brad a învins Şoimul Băiţa, o echipă mult mai bine cotată. Disputa dintre fostele colege de eşalon Minerul Uricani şi Aurul Certej s-a încheiat cu un succes categoric al gazdelor. Mihai Viteazu Vulcan a trecut în deplasare de Agrocompany Băcia, Inter Petrila nu a avut nici un fel de probleme la Ponorul Vaţa, iar Retezatul Haţeg nu a avut milă de cei de la Sântămăria Orlea, administrându-le un scor greu de digerat. Gloria Proinstal Geoagiu, finalista ediţiei trecute de Cupă, s-a calificat fără joc, iar ultimul meci din turul doi, Metalul Crişcior – Dacia Orăştie, se joacă miercurea viitoare.
În faza naţională a Cupei României, Energeticianul din Petroşani s-a calificat în optimile competiţiei după ce a învins la Lugoj pe CS Municipal cu 2 – 1. Golurile echipei pregătite de „interimarul” George Zima au fost înscrise de Stoenac (min. 35) şi Rusu (min. 87), pentru gazde marcând Sărăcin (min. 78).

AS Metalul Crişcior – CSM Dacia 2010 Orăştie se joacă în 19 septembrie
AS Gloria Proinstal Geoagiu s-a calificat fără joc, Hercules Lupeni nu s-a mai înscris în competiţie

Cupa României, faza naţională, turul 4

CSM Focşani – Sporting Lieşti 0 – 0, 0 – 3 după prelungiri
CS Tunari – Academica Clinceni 0 – 2
FC Rapid – Daco-Getica Bucureşti 2 – 1
Gloria Lunca Teuz Cermei – Luceafărul Oradea 1 – 4
Unirea Alba Iulia – Industria Galda 2 – 2 după prelungiri, 7 – 5 după penaltyuri
Unirea Slobozia – Sportul Snagov 2 – 3
Axiopolis Sport Cernavodă – Dacia Unirea Brăila 2 – 2 după prelungiri, 3 – 6 după penaltyuri
Bucovina Rădăuţi – Ştiinţa Miroslava 0 – 0, 2 – 0 după prelungiri