Doi elevi au lipsit de la proba de limba maternă
La cea de-a doua probă scrisă din cadrul examenului de Bacalaureat, proba de limba maternă, doi elevi au lipsit.
Elevii aparţinând minorităţilor au susţinut, în cursul zilei de ieri, proba scrisă a Bac-ului la limba maternă. Candidaţii au avut parte de aceleaşi condiţii stricte de supraveghere ca şi colegii lor şi subiecte specifice. În judeţul Hunedoara această probă a fost susţinută de 72 de elevi. ˝21 de elevi au susţinut proba la limba germană, 35 la maghiară şi 16 au dat Bac-ul francofon. Cei care au dat bac-ul francofon sunt de la Colegiul „Decebal” din Deva. Nici astăzi (n. red. ieri) nu s-au identificat incidente, niciun elev nu a fost eliminat, avem doar doi copii absenţi: unul la limba maghiară şi unul la bac-ul francofon”, a precizat purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului Şcolar Judeţean Hunedoara. Examenele scrise la Bac continuă astăzi, cu proba obligatorie a profilului, dar şi în 5 iulie cu proba la alegere a profilului şi specializării. Rezultatele vor fi afişate pe 8 iulie, până la ora 12:00, iar contestaţiile pot fi depuse în aceeaşi zi, până la ora 16:00. Rezultatele finale, după rezolvarea contestaţiilor, se vor afişa în 12 iulie.






