glasul-hd.ro Web analytics

Politică

De ce a fost schimbat Marian Muntean, de la conducerea ALDE?

Schimbarea lui Marian Muntean de la conducerea județeană a partidului a ridicat multe semne de întrebare încă de miercuri, atunci când reprezentanții ALDE au trimis presei o invitație la o conferință susținută de „copreședinții Nelu Ardelean și Marius Sanfirișcă”. Subit, copreședintele Marian Muntean a fost înlocuit cu Nelu Ardelean. Ieri, la evenimentul de presă, s-a aflat doar că Marian Muntean a fost schimbat printr-o decizie luată la centru, fără a fi precizate motivele care au stat la baza acestei înlocuiri.

Cei doi copreşedinţi au declarat ferm că nici ei nu au ştiut nimic până în momentul în care li s-a pus în faţă documentul semnat de Călin Popescu Tăriceanu şi Daniel Constantin. „Spun foarte sincer că am primit mesajul sâmbătă, să mă prezint la București, luni dimineața, la ora 9. Am mers împreună cu copreședintele Marius Sanfirișcă, pentru că în formația asta am fost chemați. Nu știam despre ce este vorba. Am ajuns la București și am fost anunțat că voi prelua funcția de copreședinte al ALDE. Numirile la copreședinți sunt făcute de centru. Am participat la o discuție împreună cu domnul Călin Popescu Tăriceanu și cu domnul Daniel Constantin, împreună cu colegul meu Marius Sanfirișcă, discuție care a durat 15 minute, dar nu am aflat motivele pentru care Marian Muntean a fost înlocuit. Pot să vă spun că Marian Muntean este încă colegul nostru, are o experiență politică și îl așteptăm lângă noi. Și eu pot să fiu schimbat mâine. Am pregătită geanta cu materialele la ușă, iar dacă o să fiu schimbat, nu o să fiu supărat mâine pe colegul care îmi va lua locul. Probabil s-a constatat o nefuncționalitate la nivelul ALDE Hunedoara. Sunt convins că Marian Muntean va lua o decizie înțeleaptă și va veni alături de noi”, a declarat Nelu Ardelean, noul copreședinte al ALDE Hunedoara.
Cu toate că cei doi copreședinți ai ALDE Hunedoara declară că nu știu motivele schimbării și că nu au nimic împotriva lui Marian Muntean, acesta nu mai apare pe lista de candidați incluși în sondaj pentru Primăria Deva. „Au fost trei propuneri trimise la București, iar în urma acestei decizii și schimbări, în locul domnului Marian Muntean, a intrat domnul Mihai Mica”, a spus Marius Sanfirișcă, copreședinte ALDE Hunedoara. Ceilalți doi candidați incluși în sondaj sunt Nelu Ardelean și Emanuel Clej.
 

ALDE Hunedoara va merge cu câștigătorii. Oricare ar fi ei

Noul copreședinte ALDE Hunedoara și-a intrat în rolul de lider din start. „Vreau să transmit un lucru: ALDE va candida pe liste proprii. ALDE nu face alianțe înainte de alegeri. Vom avea candidați la comune, orașe și municipii, pe liste complete. Nu facem niciun fel de fuziune și, dacă este vorba despre colaborare, cum bine spune în protocol, o vom face după alegeri și după ce știm rezultatele, și o vom face cu cine ne sunt favorabile colaborările. Nu o să mergem în niciun caz cu pierzanți. Vom merge cu câștigătorii, în așa fel încât ALDE să obțină un avantaj din negocierile care vor urma. Vor fi comune în care poți să numești cu majoritate simplă un viceprimar”, a mai spus Nelu Ardelean.

Back to top button