glasul-hd.ro Web analytics

Învățământ

Consiliul Judeţean al Elevilor critică deciziile Ministerului Educaţiei

Conducerea Consiliului Judeţean al Elevilor Hunedoara (CJE) nu este de acord cu metoda propusă de Ministerul Finanţelor şi agreată de Ministerul Educaţiei privind decontarea navetei elevilor. În judeţul Hunedoara sunt peste 3.000 de elevi navetişti care au venit la şcoală anul trecut pe banii proprii.

Măsura propusă de Ministerul Finanţelor prevede decontarea abonamentelor de transport de la 26 lei/abonament/lună pentru distanţa de 3 kilometri, iar pentru distanţele de până la 50 de km, suplimentarea sumei cu 2 lei pentru fiecare kilometru parcurs. Reprezentanţii CJE consideră că această măsură dezavantajează o parte dintre elevii navetişti, cărora în unele cazuri li se va deconta doar o treime din costul total al abonamentului. „Noi suntem nemulţumiţi de faptul că sunt peste 3.000 de elevi navetişti în judeţul Hunedoara care pe parcursul acestui an şi-au plătit abonamentele din buzunarul propriu şi nu au primit niciun ban de la minister. Dorim ca minstrul de resort să aloce mai mulţi bani pentru elevi şi nu pentru tehnologie. Totodată, dacă Guvernul nu va aloca bani elevilor navetişti este foarte probabil ca anul viitor şcolar să crească rata abandonului şcolar din cauză că unii elevi nu îşi mai permit să facă naveta pe banii lor”, a precizat preşedinta CJE Hunedoara, Emilia Nagy. La rândul lor, reprezentanţii Consiliului Naţional al Elevilor consideră că această situaţie este din cauza subfinanţării sistemului educaţional. Legea Educaţiei prevede acest decont integral şi mai prevede o finanţare de şase la sută din PIB pentru educaţie. De vreme ce Guvernul aplică doar jumătate din lege şi nu finanţează decât cu trei la sută din PIB educaţia, este firesc ca bugetul de care dispune ministerul să nu fie suficient. CJE solicită Guvernului respectarea Legii Educaţiei Naţionale.

Back to top button