glasul-hd.ro Web analytics

Sport

Astăzi se întocmeşte clasamentul celor mai buni sportivi hunedoreni

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Hunedoara, împreună cu reprezentanţii mass-media de profil din judeţ, va stabili astăzi ierarhia celor mai buni sportivi şi antrenori din judeţ în anul 2018. Ca în fiecare din anii precedenţi, se vor întocmi clasamente separate la disciplinele olimpice şi la disciplinele neolimpice, a arătat conducerea DJST Hunedoara. Pe listele preliminarii întocmite după centralizarea rezultatelor omologate din anul trecut, dintre care se vor alege premianţii, se află numele a 11 sportivi de la discipline olimpice şi 22 de la cele neolimpice. De asemenea, pentru desemnarea celui mai bun antrenor sunt luaţi în calcul 13 tehnicieni de la „olimpici” şi şapte de la „neolimpici”.
În cursa pentru trofeul acordat celui mai bun sportiv se află nume cunoscute, laureaţi şi ai ediţiilor anterioare. Denisa Golgotă, Florentina Marincu-Iuşco, Cosmin Gârleanu, Răzvan Deliu, Anamaria Gherghel, Mariana Lică, Mihai Popa sau Anda Avram –cu scuzele de rigoare pentru cei pe care i-am omis în această enumerare – sunt doar câţiva dintre cei mai buni sportivi ai judeţului. Iată mai jos listele complete din care se vor efectua selecţiile pentru desemnarea celor mai buni sportivi şi antrenori hunedoreni.

DISCIPLINE OLIMPICE

Sportivi (11 nominalizaţi):
Denisa Golgotă – gimnastică artistică, LPS Cetate Deva
Ana Maria Ocolişan – gimnastică artistică, LPS Cetate Deva
Florentina Marincu Iuşco – atletism, LPS Cetate Deva
Ane Marie Brebinariu – judo, SCM Deva
Bianca Prodan – judo, SCM Deva
Răzvan Andrei Deliu – atletism, SCM Deva
Luminiţa Boroş – tir cu arcul, SCM Deva
Alexandra Elena Chiş – lupte libere, CSŞ Petroşani
Mihai Lazăr – atletism, CSŞ Hunedoara
Cosmin Petre Gârleanu – box, CS Hunedoara
Alexandra Geanina Rache – taekwondo WTF, CS Ştiinţa Petroşani

Antrenori (13 nominalizaţi):
Nicolae Forminte – gimnastică artistică, LPS Cetate Deva
Liliana Cozma – gimnastică artistică, LPS Cetate Deva
Florin Cotuţiu – gimnastică artistică, LPS Cetate Deva
Adela Popa – gimnastică artistică, LPS Cetate Deva
Nicolae Alexe – atletism, LPS Cetate Deva
Mugurel Viorel Ciuşcă – judo, SCM Deva
Ramona Enache – judo, SCM Deva
Florin Bucur – atletism, SCM Deva
Viorel Habian – tir cu arcul, SCM Deva
Gigi Puşcă – tir cu arcul, SCM Deva
Gheorghe Răducu – lupte libere, CSŞ Petroşani
Ilie Captari – box, CS Hunedoara
Claudiu Moldovan – taekwondo WTF, CS Ştiinţa Petroşani

DISCIPLINE NEOLIMPICE

Sportivi (22 nominalizaţi):
Anamaria Gherghel – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Ana Maria Rizescu – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Mariana Lică – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Adriana Rus – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Răzvan Vornicu – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Lucian Purice Szel – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Marius Stoenică – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Daniel Popovici – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
David Lică – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Darius Pufu – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Robert Hoca – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Raul Pobirci – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Andra Kovaci – taekwondo ITF, ACS Cristal Haţeg
Cosmin Gabriel Pârva – kempo, CS Fujin Vulcan
Mihai Martinesc – karate SKDUN, Champions Karate Do Deva
Florentina Andra Daneliuc – karate WUKF, CS Heian Deva
Oana Emanuela Tomiuc – karate WUKF, CS Heian Deva
Diana Maria Tatoiu – karate WUKF, CS Heian Deva
Victor Ion Kuţaba – karate WUKF, CS Heian Deva
Mihai Alin Popa – gimnastică aerobică, LPS Cetate Deva
Flavia Sebastiana Sentea – gimnastică aerobică, LPS Cetate Deva
Anda Avram – karate WUKF, Palatul Copiilor Deva

Antrenori (7 nominalizaţi):
Dima Druncea – fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Cosmin Oprescu – taekwondo ITF, ACS Cristal Haţeg
Radu Florin Mârza – kempo, CS Fujin Vulcan
Oana Emanuela Tomiuc – karate WUKF, CS Heian Deva
Dorel Gârbău – karate SKDUN, Champions Karate Do Deva
Mădălina Susan – gimnastică aerobică, LPS Cetate Deva
Georgeta Lavinia Flavia Cosma – gimnastică aerobică, LPS Cetate Deva