Acte necesare înscrierii la facultate. Absolvenţii hunedoreni se pot înscrie la facultăţile din judeţ
Absolvenţii claselor a XII–a care au promovat examenul de Bacalaureat se pot înscrie la una dintre cele două instituţii de învăţământ superior din judeţ, începând de astăzi şi până la sfârşitul săptămânii.
Absolvenţii claselor a XII–a din judeţul Hunedoara care doresc să urmeze studii superioare pot să o facă şi în judeţul Hunedoara, la cele două universităţi, respectiv la Universitatea din Petroşani şi la Facultatea de Inginerie din Hunedoara, componentă a Universităţii Politehnice din Timişoara. Înscrierile la cele două instituţii de învăţământ din judeţ au început astăzi şi durează până în data de 19 iulie. Elevii hunedoreni trebuie să ştie că pentru a se putea înscrie la una dintre cele două universităţi au nevoie de: cerere de înscriere (în care se vor menţiona sub semnătură proprie opţiunile şi celelalte date solicitate în formularul respectiv), Diplomă de Bacalaureat sau diplomă echivalentă cu aceasta, în original sau în copie legalizată, foaie matricolă în original sau în copie legalizată, certificat de naştere în copie legalizată, adeverinţă medicală eliberată de medicul de familie, chitanţă de plată a taxei de înscriere la concursul de admitere, două fotografii tip buletin (3/4), copie după B.I./C.I. şi dacă este cazul acte pentru scutirea taxei de înscriere (copii legalizate după certificatele de deces ale părinţilor, în cazul candidaţilor orfani de ambii părinţi; adeverinţe de la casa de copii, în cazul candidaţilor care provin de la o casă de copii etc). La cele două universităţi din judeţ admiterea se face pe bază de concurs de dosare. La Universitatea din Petroşani, 60 la sută din nota finală a admiterii reprezintă media generală a examenului de Bacalaureat, iar 40 la sută media generală de absolvire a liceului. La polul opus, la Facultatea de Inginerie din Hunedoara admiterea se face prin concurs de dosare, media de admitere fiind egală cu media notelor obţinute la examenul de maturitate. Taxa de înscriere la Facultatea de Inginerie din Hunedoara este de 100 lei.
Universitatea din Petroşani scoate anul acesta la concurs 995 de locuri cu taxă, aici incluzând învăţământul la zi şi ID, şi 612 locuri fără taxă. La Facultatea de Inginerie Mecanică şi Electrică din cadrul universităţii, la toate specializările sunt 243 de locuri fără taxă şi 388 cu taxă, iar la Facultatea de Ştiinţe sunt scoase la concurs 218 locuri pentru studii finanţate de bugetul de stat şi 584 cu taxă. Restul locurilor sunt atribuite Facultăţii de Mine. La polul opus, Facultatea de Inginerie din Hunedoara cuprinde nouă specializări şi scoate la concurs 255 de locuri. 180 dintre acestea sunt fara taxă şi 75 cu taxă. Cele mai multe locuri scoase la concurs sunt la Ingineria vehiculelor, specializarea autovehicule rutiere, 45 de locuri fara taxă şi 15 la cu taxă.






