Zilele comunei Șoimuș și „Copiii preotului” în acest weekend
Hunedorenii sunt așteptați în acest sfârșit de săptămână la un eveniment în aer liber și la un film. Astfel, cinefilii au ocazia să vizioneze „Copiii preotului”, un film în regia lui Vinko Bresan, iar cei care doresc să aibă parte de câteva ore de relaxare și distracție sunt invitați la Zilele comunei Șoimuș.
„Copiii preotului” rulează la cinematograful devean
Cinefilii din județ au posibilitatea să vizioneze un film regizat de Vinko Bresan și cu participarea lui Kresimir Mikic, Niksa Butijer și Marija Skaricic. Este vorba despre „Copiii preotului”, un film care durează 93 de minute. Pelicula va rula începând de astăzi și până miercuri la Cinematograful „Patria” din Deva, zilnic cu începere de la orele 15, 17 și 19. Prețul unui bilet de la ora 15:00 este șase lei, iar de la orele 17 și 19, biletul costă opt lei. Un tânăr preot pe nume Fabian încearcă să mărească numărul de naşteri în pitorescul său sat de pe coasta dalmată, doar că metodele folosite sunt cel puţin neobişnuite. Planul are succes, dar după o vreme încep să apară problemele, iar preotul va trebui să suporte consecinţele.
Zilele comunei Șoimuș
Comuna Șoimuș va îmbrăca în acest weekend straie de sărbătoare. Primarul comunei, Mihai Irimie, alături de Consiliul Local şi Asociaţia Ansamblului Folcloric „Şoimuşiana” organizează în perioada 21-23 august, Zilele comunei. Timp de trei zile, hunedorenii, dar și cei care vor dori să viziteze comuna vor avea parte de distracție, relaxare și bună dispoziție. Dacă în alți ani petrecerea avea loc în zona de agrement de pe malul Mureşului, anul acesta administrația locală a decis ca evenimentul să se desfășoare în curtea din spatele primăriei. „Spectacolul a fost gândit pentru persoane de toate vârstele şi am ales artiştii care să participe la Zilele Comunei Şoimuş în funcţie de preferinţele celor din comună. Tocmai de aceea, înainte de a-i invita, am făcut un sondaj de opinie în special în rândul tinerilor din comună, pentru a vedea pe cine îşi doresc să vadă pe scenă. Bineînţeles, am luat în calcul şi bugetul de care dispunem, dar am făcut tot posibilul să ţin cont şi de dorinţele lor. Asigur pe toată lumea că sărbătoarea pe care o pregătim va fi un adevărat succes”, a declarat Mihai Irimie. Festivitatea de deschidere are loc astăzi, de la ora 19:00, iar cei prezenți la eveniment îi vor putea urmări pe scenă pe Mugurașii comunei Șoimuș, Ovidiu Peica dar și pe Jean de la Craiova. De asemenea, din cadrul programului de astăzi fac parte și dansuri sârbești. Sâmbăta este dedicată muzicii moderne şi vor urca pe scenă DJ Rynno & Sylvia şi Corina. În ultima zi a evenimentului de la ora 13:00, edilul șef al comunei va premia copiii, veteranii de război şi cuplurile care împlinesc 50 de ani de căsătorie. De la ora 15:00, Ansamblurile folclorice Mureșana (comuna Brănișca), Ciobănașul (Bucova – Caraș), Mărginenii din Săliște Sibiu, Cetățuia Teliu Brașov, Zrenjanin Serbia și Șoimușiana dar și interpreții Olimpia Matieș, Iulia Rus, Andra Costea, Florin Boița sau Robert Târnăveanu vor încânta publicul prin cântecele și jocul lor. Totodată, cunoscuta și îndrăgita artistă Adriana Antoni va oferi tuturor celor prezenți un spectacol de neuitat. La fel ca în fiecare an, Zilele comunei Şoimuş se vor încheia cu un spectaculos foc de artificii.






