Un titlu şi trei medalii pentru judoka devence la Naţionalele de Tineret

Judoka de la Sport Club Municipal Deva au revenit cu patru medalii, dintre care una de aur şi trei de bronz, de la Campionatele Naţionale de judo pentru Tineret ale României care au avut loc la sfârşitul săptămânii trecute. Întrecerile au fost organizate la Drobeta Turnu Severin şi au adunat la start aproximativ 300 de sportivi reprezentând cluburi din întreaga ţară, care au obţinut calificarea în această ultimă fază a competiţiei interne U-21 de ani.
Titlul naţional la tineret a fost câştigat de Olga Severin la categoria 63 de kg. De menţionat că sportiva deveancă a revenit în concursuri după o absenţă mai lungă, cauzată de o accidentare care a ţinut-o departe de tatami. Tot la categoria 63 de kg colega sa de club Cătălina Topală a terminat pe locul 3 şi a câştigat medalia de bronz. Alte două judoka de la SCM Deva, Ana Melnic şi Anemarie Brebinaru, au împărţit treapta a treia a podiumului de premiere la categoria 48 kg. Sportivele de la Clubul Municipal din Deva sunt pregătite de antrenorii Ramona Enache şi Mugurel Ciuşcă.