glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Trei grădinițe din județ, reabilitate de ONU

Vești bune pentru aproximativ 500 de copii din municipiul Petroșani. Aceștia vor putea învăța în săli mai călduroase, deoarece trei grădinițe din localitate vor fi reabilitate termic cu ajutorul Organizaţiei Națiunilor Unite.

Programul de anvelopare este derulat printr-un parteneriat al Primăriei cu ONU, prin intermediul Ministerului Dezvoltării, iar lucrările de reabilitare termică vor trebui finalizate până în luna iunie. Administrația locală suportă financiar manopera lucrărilor, iar materialele sunt cumpărate direct de partenerii americani. În urma reabilitării grădinițelor, aproximativ 500 de preșcolari din Petroșani se vor bucura de săli de clasă mult mai călduroase, însă, nici economia financiară nu este de neglijat. Programul Națiunilor Unite este derulat în România prin Ministerul Dezvoltării Regionale. Petroşaniul este oraş membru al parteneriatului încă din 2011, alături de alte cinci localităţi din ţară. „În principal se dau bani pentru eficientizarea energetică a clădirilor care aparțin de domeniul public. La Petroșani derulăm acest program cu Națiunile Unite, anvelopăm trei grădinițe, în care contribuția celor de la NDPI este de 50 la sută, dar contribuția nu este în bani. Ei au achiziționat toate materialele, iar noi plătim contravaloarea manoperei”, a precizat pentru Digi24 Tiberiu Iacob-Ridzi, primarul municipiului Petroșani.

Reabilitare termică în valoare de sute de mii lei

Cheltuiala totală pentru cele trei grădinițe aflate în reabilitare termică se ridică la 455.000 de lei din partea Primăriei, iar contribuţia ONU este de aproximativ 300.000 de lei. Potrivit reprezentanților administrației locale, Grădinița cu Program Prelungit Numărul 2 este cea mai mare unitate de învățământ implicată în acest program. Pentru reabilitarea ei termică, Primăria a alocat 190.000 de lei pentru manoperă, iar materialele pe care Națiunile Unite le-au cumpărat au costat în acest caz 134.000 de lei. Lucrările la cele trei grădinițe trebuie finalizate până în luna iunie. Din toamnă, alte trei școli și un liceu din orașul amintit vor intra „în şantier”, în baza unei noi înțelegeri semnate recent între administrația locală și Organizaţia Națiunilor Unite.

One Comment

  1. Cred ca ati vrut sa scrieti Grădinița cu Program Prelungit Numărul 3. Asa ar fi fost corect. Pentru ca asa este.

Back to top button