glasul-hd.ro Web analytics

Sport

Rezultate foarte bune pentru deveni şi hunedoreni la „Memorialul Paul Barna” de kaiak-canoe

Lacul Cinciş a fost şi în acest an gazda întrecerilor din cadrul „Memorialului Paul Barna” la kaiak-canoe, organizat ca de fiecare dată de Clubul Sportiv Nautic Hunedoara, prin antrenorul emerit Ioan Drăgoi. Competiţia s-a constituit şi într-un test util pentru apropiatele Campionate Naţionale, iar rezultatele kaiaciştilor şi canoiştilor de la noi din judeţ sunt îmbucurătoare.

Alături de reprezentanţii clubului organizator, CSN Hunedoara, au mai luat parte la „Memorialul Paul Barna” şi sportivi de la Clubul Sportiv Şcolar Arad, Gloria Arad, Clubul Sportiv Municipal Arad, Clubul Sportiv Şcolar Caracal, Clubul Sportiv Nautic Banat Timişoara, Clubul Sportiv Municipal Piteşti, Clubul Sportiv Liceul Teoretic „Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni şi, în premieră, Colegiul Naţional Sportiv „Cetate” Deva.

Zece medalii pentru sportivii de la Cetate şi Nautic

Cu toate că secţia de kaiac-canoe de la CNS Cetate Deva a fost înfiinţată abia cu un an în urmă (fapt relatat atunci pe larg în „Glasul Hunedoarei”), sportivii pregătiţi de Alexandru Mureşan au reuşit să urce de şase ori pe podiumul de premiere la ediţia din acest an a „Memorialului Paul Barna”. Bilanţul reprezentanţilor judeţului nostru a fost completat de alte patru medalii obţinute de kaiaciştii şi canoiştii de la CS Nautic Hunedoara.

Astfel, Denisa Ilie de la CSN Hunedoara s-a impus în probele de canoe atât la junioare II, cât şi la junioare I, Cristian Vuivan de la CNS Cetate Deva a câştigat la 200 m şi a terminat pe locul 2 la 1.000 m la kaiac simplu juniori I, iar colegul său de club Raul Brînduşa a fost al doilea la juniori II în probele de kaiac 200 m şi 1.000 m, fiind depăşit de fiecare dată de Darius Zaharia de la CS Nautic Banat. Un podium ocupat integral de hunedoreni am consemnat la kaiac juniori III, unde ordinea finală a fost Răzvan Săiceanu, Alexandru Miheţ (ambii de la CNS Cetate Deva), Alexandru Cociş (CS Nautic Hunedoara). O victorie pentru CSN Hunedoara a adus şi Adrian Hurt în proba de canoe simplu 1.000 m a băieţilor.

Rezultatele tehnice

K1 băieţi juniori III

  1. Răzvan Săiceanu (CNS Cetate Deva)
  2. Alexandru Miheţ (CNS Cetate Deva)
  3. Alexandru Cociş (CS Nautic Hunedoara)

K1 fete junioare III

  1. Diana Spătaru (CS Nautic Banat)
  2. Diana Haţegan (CS Nautic Banat)
  3. Adriana Marin (CSŞ Caracal)

C1 băieţi 1000 m

  1. Adrian Hurt (CS Nautic Hunedoara)

K1 băieţi juniori II 1000 m

  1. Darius Zaharia (CS Nautic Banat)
  2. Raul Brânduşa (CNS Cetate Deva)
  3. Casian Borza (CSM Arad)

C1 băieţi juniori III

  1. Alexandru Tudorache (CSŞ Caracal)
  2. Raul Bratu (CSM Piteşti)
  3. Valentin Marin (CS Caracal)

K1 fete junioare III

  1. Casandra Firu (CS Nautic Banat)
  2. Alina Baronescu (CSS Caracal)
  3. Ana Maria Mehno (CS Nautic Banat)

K 1 fete junioare I 500 m

  1. Alexandra Almaşi (CSM Arad)

K 1 băieţi juniori I 1000 m

  1. Ioan Sabău (CSM Arad)
  2. Cristian Vuivan (CNS Cetate Deva)
  3. Roland Koromi (CSŞ Arad)

C1 fete junioare I 500 m

  1. Diana Pârva (CS LT Dăbuleni)

C1 fete junioare II

  1. Denisa Ilie (CSN Hunedoara)

K 1 băieţi juniori II 200 m

  1. Darius Zaharia (CS Nautic Banat)
  2. Raul Brînduşa (CNS Cetate Deva)
  3. Andrei Stoin (CS Nautic Banat)

K 1 băieţi juniori I 200 m

  1. Cristian Vuivan (CNS Cetate Deva)

C1 fete junioare I 200 m

  1. Denisa Ilie (CS Nautic Hunedoara)
Loading...