Remiză albă a Energeticianului cu Argeşul

Nimic la nimic în meciul disputat la Petroşani între ACS Energeticianul şi FC Argeş, contând pentru etapa cu numărul 24 din Liga a doua de fotbal. Două echipe aflate în zona liniştită a clasamentului şi practic fără un obiectiv anume – locul 9 gazdele, locul 6 oaspeţii, departe de retrogradare, respectiv de promovare – au încheiat fără gol disputa directă.
Fără nici un şut pe poartă în prima repriză – ceea ce spune totul despre ce (nu) s-a jucat în această partidă – am avut de notat doar o cădere în careu a lui Năstăsie, la care arbitrul a lăsat jocul să curgă. În partea a doua argeşenii au încercat mai mult, au fost ceva mai prezenţi în ofensivă, însă fie atacanţii nu au nimerit poarta Energeticianului, fie portarul Axinte s-a opus la cea mai mare ocazie a meciului, venită abia în minutele de prelungire.
Cu acest 0 – 0 trupa din Valea Jiului rămâne pe locul 9 în clasament, când mai sunt 14 etape de disputat. Cu doar două puncte acumulate în cele trei meciuri jucate în 2019 şi fără victorie în ultimele şase etape de campionat, echipa pregătită de George Zima încă nu îşi face totuşi griji în privinţa unei eventuale retrogradări. Aceasta se datorează însă şi faptului că formaţiile din subsolul ligii secunde iau puncte numai în întâlnirile directe dintre ele.
Singurul lucru notabil al partidei dintre Energeticianul şi FC Argeş s-a consemnat după fluierul final, când antrenorul oaspeţilor Emil Săndoi a fost demis de conducerea clubului, pentru a-i face loc Nicolae Dică. O mutare previzibilă, din moment ce piteşteanul se afla în “joc de glezne” de ceva timp, după ce a fost la rândul lui demis de la FCSB.

ACS Energeticianul – FC Argeş 0 – 0

ENERGETICIANUL: Axinte – Petre (min. 63 Tudorache), Ioniţă, Misăraş, Dragu – Cenaj, C. Petruş, Gunie (min. 39 Neacşa), Maxin – A. Popescu (min. 74 Ionică 74), Rusu. Antrenor George Zima