glasul-hd.ro Web analytics

ActualitateAdministrație

Paza Cetății Deva este asigurată de o firmă privată

În urmă cu o săptămână, Cetatea Devei a fost vandalizată, după ce mai multe persoane au urcat cu ATV-urile și au provocat mai multe distrugeri. Problema a fost ridicată în ședința Consiliului Local de viceprimarul Răzvan Mareș, care susține că acest lucru s-a întâmplat pentru că Poliția Locală nu mai are atribuții de pază a monumentului istoric. Administrația locală a atribuit de urgență serviciul de pază firmei Axis, care va păzi monumentul cu bani mai puțini decât polițiștii locali.

Primăria Deva a încheiat un contract cu o firmă de pază pentru supravegherea Cetăţii Devei. Până acum, paza monumentului istoric a fost în grija Poliţiei Locale Deva. Potrivit reprezentanților administrației locale, paza pe cetate va fi asigurată 24 de ore din 24, șapte zile din șapte, de către firma Axis Security, în urma selecției de pe SEAP. „Costurile asigurării pazei pe Cetate de către Axis sunt cu 24,3% mai mici decât costurile cu asigurarea pazei, la același obiectiv, de către Poliția Locală (Axis = 31.620 lei/lună, Poliția Locală = 41.805 lei/lună). Costurile Poliței Locale sunt următoarele: 38.055 lei/lună – salarii, plus costurile cu echipamentul și dotările specifice (3.000 lei/polițist/an = 45.000 lei/an – deci, un plus de 3.750 lei/lună). Total costuri Poliția Locală = 41.805 lei/lună). În plus, prin contractul încheiat cu Axis, firma de pază răspunde patrimonial pentru eventualele distrugeri ale mijloacelor fixe de pe Cetate, lucru pe care Poliția Locală nu-l asigura”, se arată într-un comunicat al Primăriei municipiului Deva.

2 Comments

  1. 1. Deci Politiei i s-au luat atributiile de paza ale obiectivului
    2. Apoi distrugeri (cine sunt autorii – nici nu conteaza – poate comandate de Axis, poate nu …)
    3. Apoi hai sa dam repede contractul la Axis ca e ieftini si raspund pentru distrugeri.
    Practic: “cum sa faci crima organizata in 3 pasi” pentru idioti

Back to top button