glasul-hd.ro Web analytics

Eveniment

Oamenii legii avertizează: „Atenţie cum folosiţi armele”

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Hunedoara readuce în atenţia posesorilor de arme letale şi neletate condiţiile de utilizare ale acestora în contextul cadrului legislativ privind regimul armelor şi muniţilor. Astfel, posesorii de arme trebuie să ştie că uzul acestora nu poate fi efectuat decât în scopul pentru care s-a dat autorizarea şi în condiţii de legitimă apărare ori stare de necesitate. În caz contrar, fapta constituie săvârşirea infracţiunii de uz de armă fără drept fiind sancţionată cu închisoare de la 1-5 ani în cazul armelor letale, respectiv de la 6 luni la 3 ani în cazul armelor neletale supuse autorizării. De asemenea, titularii de permise de armă sunt obligaţi să ia măsurile necesare pentru a asigura securitatea armelor şi muniţiilor pe care le deţin şi să nu permită accesul la acestea, al persoanelor care nu au dreptul să deţină arme sau muniţii. Totodată, oamenii legii amintesc şi că este interzis portul armelor neletale destinate pentru autoapărare în locuri aglomerate, stadioane, săli de spectacol şi adunări publice precum şi în alte locuri în care folosirea acestor arme este interzisă prin lege, sau în cazul în care deţinătorul se află sub influenţa băuturilor alcoolice, produselor sau substanţelor stupefiante a medicamentelor cu efecte similare acestora, ori în stare avansată de oboseală sau suferă de afecţiuni temporare, în măsură să genereze o stare de pericol în condiţiile în care poartă arma asupra sa. De asemenea, este interzis portul armelor neletale destinate pentru autoapărare neînsoţite de documentul care atestă dreptul de port şi folosire.

Back to top button