glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Mii de elevi vor fi vaccinaţi după începerea noului an şcolar

Peste 2.500 de elevi din judeţul Hunedoara vor fi vaccinaţi imediat după începerea anului şcolar. Medicii din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Hunedoara au primit din partea Ministerului Sănătăţii 2.647 de doze de vaccin pentru imunizarea şcolarilor.

DSP Hunedoara a trimis, în urmă cu câteva săptămâni, Ministerului Sănătăţii, numărul elevilor care trebuie vaccinaţi în cadrul campaniilor din acest an şcolar, dar şi numărul dozelor de vaccin necesare. Ca în fiecare an, campaniile de vaccinare se adresează tuturor copiilor de vârstă eligibilă, şcolarizaţi şi neşcolarizaţi. Potrivit reprezentanţilor DSP, deocamdată nu se ştie numărul exact al copiilor care vor fi vaccinaţi deoarece există foarte mulţi părinţi care nu permit acest lucru, fapt care îi pune în pericol oarecum pe cei mici. „Am trimis ministerului numărul total al copiilor care ar trebui vaccinaţi, dar dintre aceştia, din păcate, nu toţi doresc să li se administreze vaccinul. Prima campanie de vaccinare va avea loc în intervalul 8 – 18 octombrie, perioadă în care va fi administrat vaccinul ROR (antirujeolică – antirubeolică – antiurliană) în cadrul căreia vor fi vaccinaţi elevii din clasa I. Pentru această campanie am primit din partea ministerului 2.647 de doze de vaccin. Pentru ca elevii să aibă imunitatea completă sugerăm tuturor părinţilor să fie de acord cu vaccinarea copiilor lor”, a precizat purtătorul de cuvânt a DSP Hunedoara, Cecilia Birău. În perioada 4 – 15 noiembrie se va efectua vaccinarea diftero-tetanică, pentru elevii din clasa a IX-a şi a X-a, iar în perioada 2-13 decembrie se va face vaccinarea antipoliomielitică (VPI) pentru elevii claselor a II-a. Tot în această perioadă vor fi imunizaţi cu serul antipoliomielitic şi copiii de şase ani din clasele pregătitoare.

Back to top button