Live-text: FC Hunedoara – ASU Poli Timișoara, 0-3, FINAL

Glasul Hunedoarei va transmite, în format live-text, întâlnirea de astăzi, de la ora 15.00, dintre FC Hunedoara și ASU Poli Timișoara. Partida de pe „Michael Klein” contează pentru runda cu numărul 7 a seriei a IV-a a Ligii a treia. Oaspeții vin pe Cerna de pe locul trei în clasament (n.red – după victoria de ieri a celor de la CSM Lugoj) și vor fi încurajați și de o parte din fani, având în vedere că meciul de la Hunedoara reprezintă prima deplasare în afara județului Timiș, de la promovare.

De partea cealaltă, FC Hunedoara nu are decât varianta victoriei, după punctele irosite în runda precedentă la Cisnădie. De altfel, oficialii grupării alb-albastre au dat de înțelesc că orice alt rezultat l-ar putea costa postul pe actualul antrenor, Victor Roșca. Mai multe detalii despre acest aspect, dar și despre duelurile din trecut găsiți aici și aici.

FC Hunedoara: Ciubotariu – Petresc, Mardare, Maghici, Trăşcan – Drăgoescu, Bozian, D. Creciunesc, Simionov, Ionicescu – Tecsi (cpt.) Antrenor: Victor Roşca

ASU Poli Timişoara: Burtic – Contescu, Bilia, Gălan (cpt.), Damian – Rebenciuc – Birău, Marin, Ţugui, Ghinescu – Tulcan. Antrenor: Sorin Brîndescu

Arbitrii acestei întâlniri sunt Marius Naidin din Piteşti, Daniel Popa din Aiud şi Lucian Tănase, din Piteşti.

Momentan, în tribunele stadionului „Michael Klein" au luat loc peste 1.200 de spectatori.

A început meciul! Fanii Timişoreni au început show-ul pirotehnic după primul fluier. Şi fanii hunedoreni din Peluza Nord fac uz de materiale pirothenice.

Minutul 7, oaspeţii au avut primul corner al întâlnirii, tânărul Ciubotariu a reţinut cu siguranţă o centrare de pe dreapta.

Minutul 14, echipele încă se tatonează. Spectacol este, momentan, doar în cele două peluze. Între timp, a început şi o ploaie deasă.

Minutul 16, incursiune pe stânga a lui Ghinescu, pasă către Tulcan, aflat însă în offside.

Minutul 22, ASU Poli ratează prima mare ocazie a meciului. Tulcan trage de la 25 de metri, central, Ciuboatriu scoate din vinclu!

Minutul 23, Rebenciuc, de la oaspeți, vede primul cartonaș galben, pentru un fault la Bozian.

Minutul 28, Hunedoara are și ea o ocazie rarisimă. Corner de pe stânga, Mardare prelungește cu capul pe spate, Creciunesc, din careul mic trimite peste!

Minutul 29 GOOOOOOL ASU POLI!!! Birău deschide scorul, cu capul, din careu, după o respingere greșită în față a lui Ciubotariu, la o lovitură de cap a lui Tulcan.

Minutul 29, avertisment și pentru Mardare.

Minutul 35, Creciunesc șutează de la 30 de metri, plasat, reține Burtic. Gazdele nu au nicio replică la jocul bun al oaspeților.

Minutul 36, Drăgoescu, talonat de Bilia, scapă spre poartă, trage slab și Burtic reține din nou.

Minutul 40, Hunedoara nu găsește drumul spre poartă, practică un joc încâlcit.

Minutul 44 GOOOOOOOOL ASU POLI! Birău mărește avantajul echipei sale, cu o lovitură de cap din careu, mingea a sărit ciudat din gazon, l-a păcălit pe Ciubotariu și a intrat în poartă. Centrarea a venit de la Ghinescu.

Minutul 45+1, Tulcan scapă pe stânga singur cu Ciubotariu, trage în acesta.

PAUZĂ LA HUNEDOARA. ASU POLI CONDUCE CU 2-0!

A început repriza secundă. Prima schimbare la Hunedoara, a ieșit Simionov și a intrat Opîrlescu.

Minutul 47, Ionicescu îl lobează pe Burtic, Bilia scoate de pe linie.

Minutul 48, centrare de pe stânga a lui Bozian, trimite cu capul, puternic, pe lângă, din 12-13 metri.

Derby-ul cu ASU Poli a suscitat interes, în tribunele stadionului fiind, în acest moment, aproximativ 3.500 de oameni.

Hunedorenii au început tare repriza secundă și sunt, constant, în jumătatea timișorenilor!

Minutul 57, Tecsi reia din demi-vole peste poartă, după un nou corner executat bine de Bozian.

Minutul 60, a doua modificare la gazde: iese D. Creciunesc, intră Ursachi.

Minutul 61, schimbare și la oaspeți, iese marcatorul celor două goluri, Birău și intră Vucea.

MINUTUL 63 GOOOOOOOOL ASU POLI! Țugui face 3-0 după o reluare simplă din careu, acțiune pe stânga a lui Tulcan, așezare pentru Țugui.

Minutul 65, încă o schimbare la FC Hunedoara: iese Tecsi și intră Crengăniș.

Minutul 70, modificare la oaspeți, iese Tulcan, intră Bădăuță.

MInutul 73, Drăgoescu reia slab din careu, fără probleme pentru Burtic. Hunedorenii au căzut psihic după golul trei al oaspeților.

Minutul 73, schimbare la timișoreni. Iese tânărul Marin și intră Giuricici.

Minutul 76, Mardare țintește bara din dreapta, cu o lovitură de cap din careul mic.

Minutul 77, ultima schimbare la ASU Poli, iese Ghinescu, intră Taub.

Minutul 80, doar echipă există pe teren acum, ASU Poli Timișoara. Oaspeții conduc atenți ostilitățile. În acordul fanilor care cântă neîncetat.

Minutul 83 a reînceput ploaia la Hunedoara, unde galeria alb-violetă domină fondul sonor.

Minutul 90, Bozian execută plasat o lovitură liberă, de pe stânga, Burtic boxează.

FINAL DE MECI! ASU POLI SE IMPUNE, CLAR, LA HUNEDOARA, 3-0 (2-0)!