Iepurașul vine cu mocănița la Brad
Turiştii dar și brădenii care se întorc acasă cu ocazia Sărbătorilor Pascale vor avea ocazia să facă o plimbare de vis cu singura mocăniţă care mai funcţionează în judeţul Hunedoara, pe traseul dintre Brad şi Crişcior. Este vorba despre mocănița din Țara Moților, care va fi pusă din nou în funcțiune la finele săptămânii.
Celebrul tren de altădată, care îi ducea pe minerii din zona Bradului la muncă, va fi pregătit special pentru Paște. Trenul va circula începând de sâmbătă, 31 martie și până în data de 9 aprilie. Vagoanele trase de o locomotivă cu aburi vor pleca din Crişcior la orele 13:00 şi 15:00, din fața Bisericii Mari Ortodoxe din Brad la 13:25 și 15:25 și din faţa Gării CFR, la orele 14:00 şi 16:00. Capacitatea trenului cuprinde 130 de locuri, iar preţul unui bilet pentru plimbarea dus — întors este de 20 lei (adulţi) şi 10 lei (copii). Trenul va fi compus din locomotiva Crișcior 5, vagoane pentru călători încălzite şi un vagon bar. Informații suplimentare puteți afla la numărul de telefon 0754055632. Linia dintre Brad și Criscior, a fost construită în anul 1907 pentru transport de cărbune și a fost folosită până în anul 1998. Calea ferată dintre Brad și Criscior a fost construită pentru ca Uzina Electrică din Gura Barza, să poată fi aprovizionată cu cărbune. Mocanița are o locomotivă care funcționează cu un amestec de cărbuni și lemne. Începând cu anul 2001, linia este folosită în scop turistic. Această mocăniță este simbolul de altădată al moților care în secolul trecut, mergeau în fiecare zi cu aceasta spre exploatarea auriferă de la Gura Barza, de lângă orașul Brad sau cu care transportau cărbunele.
Obiective turistice de vizitat în zona Bradului:
Turiștii care ajung în zonă mai pot vizita Muzeul Aurului (care înfățișează un istoric al mineritului în România, prezentând totodată minerale provenite din zonă, din Maramureș și de la Ocna de Fier, precum și eșantioane de aur nativ găsite în Munții Apuseni), Muzeul de Istorie Locală și Etnografie din Brad, Treptele Romane – Ruda Brad, Mănăstirea din Crișan, Casa memorială „Crișan”, Mormântul și Gorunul lui Avram Iancu- Țebea, Gorunul lui Horea – Țebea, Peştera Liliecilor- Prihodişte, Mănăstirea de la Crişcior, Cascada şi podul Grohotului, Păstrăvăria de la Bulzeşti.






