Guvernul PSD încurajează primarii leneşi
Începând din acest an, consiliile judeţene nu vor mai fi implicate în împărţirea banilor trimişi în teritoriu drept cote defalcate din TVA şi impozitul pe venit. Noua metodă de împărţire a banilor nemulţumeşte conducerea Consiliului Judeţean şi nu numai.
Deocamdată nu se ştie exact câţi bani vor reveni judeţului Hunedoara din cotele defalcate din TVA şi impozitul pe venit. Reprezentanţii CJ Hunedoara estimează că va fi vorba cam de aceeaşi sumă ca şi anul trecut: aproximativ 130 de milioane de lei.
Pe principiul „să dăm săracilor”
Până anul trecut, 80 la sută din bani erau împărţiţi comunelor, oraşelor şi municipiilor, după o formulă ce avea mai multe elemente: rangul unităţii administrative, numărul de locuitori, suprafaţa etc. Restul de 20 la sută erau împărţiţi de Consiliul Judeţean. Din 2015 lucrurile se simplifică: sunt stabilite „bugete minime” pentru comune, oraşe, municipii şi reşedinţe de judeţ. Conform noii modalităţi de împărţire, o comună care nu reuşeşte din venituri proprii să ajungă la limita minimă de 1,5 milioane de lei, primeşte diferenţa de la Guvern, prin intermediul Direcţiei Finanţelor Publice din judeţ. Pentru oraşe, bugetul minim stabilit este de 6 milioane de lei, pentru municipii – 20 de milioane, iar pentru municipii – reşedinţă de judeţ – 50 de milioane. După ce se „completează” diferenţele, acolo unde ele apar, toţi banii rămaşi sunt împărţiţi de către directorul Direcţiei de Finanţe Publice. Pe scurt, PSD recentralizează împărţirea banului public.
Cine munceşte, nu mai primeşte
„Cu vreo doi ani în urmă, PSD discuta despre reforma administrativă, despre descentralizare… Ce-ar mai fi de comentat?! Consiliul Judeţean va primi 27 la sută din suma totală alocată judeţului. În urma acestei măsuri, nu cred că vom avea primării ameninţate de faliment, dar ea este nedreaptă, pentru că nu ţine cont de nevoile de dezvoltare ale localităţilor. Nu poţi pune în aceeaşi categorie o comună precum Bătrâna cu o comună precum Veţel sau Pui”, declară Dorin Gligor, vicepreşedintele CJ Hunedoara. Măsura îl nemulţumeşte însă pe primarul Hunedoarei, Viorel Arion: „Este o aberaţie decizia asta cu bugetul minim. Măsura asta nu face decât să răsplătească primarii leneşi. Se poate verifica faptul că, la Hunedoara, de când am venit eu primar, a crescut gradul de colectare a taxelor şi impozitelor locale de la 60 la 90 la sută. Primarii care îşi recuperează banii sunt pedepsiţi pentru că sunt harnici, în comparaţie cu cei care nu reuşesc acest lucru şi se culcă pe-o ureche”.






