Florentina Marincu-Iuşco nu a prins finala la Europene

Speranţele într-o medalie pentru atletismul românesc la săritura în lungime a fetelor s-au spulberat într-o singură zi la Campionatele Europene de la Berlin. Toate cele trei atlete – Alina Rotaru, Florentina Marincu-Iuşco şi Angela Moroşanu – care au reprezentat România în această probă au ratat calificarea în finală.

Ultimul rezultat care a adus prezenţa în finala de 12 concurente a fost 6,62 metri, în timp ce Angela Moroşanu şi Alina Rotaru au sărit doar 6,55, iar Florentina Marincu Iuşco un 6,17 foarte modest din singura săritură valabilă, două fiind depăşite. Sportiva legitimată la Colegiul Naţional Sportiv „Cetate” Deva s-a clasat astfel pe locul 25 din 27 de concurente la săritura în lungime a fetelor (ultimele două clasate nu au avut încercări reuşite), în timp ce Moroşanu s-a situat pe 14, iar Rotaru pe 15. Cel mai bun rezultat din acest an pentru atleta antrenată la club de profesorul Nicolae Alexe a fost un 6,69 metri, iar cea mai bună performanţă a carierei a fost o săritură care a măsurat 6,79 metri.