glasul-hd.ro Web analytics

Infracționalitate

Dacă nu fură cărbune, încearcă la fier

Doi tineri s-au ales cu dosar penal după ce au furat mai multe bucăţi de tablă de pe magistrala de transport a agentului termic din Aninoasa. De asemenea, poliţiştii au mai “agăţat” şi un bărbat care transporta, cu o căruţă, aproximativ 300 de kilograme de cărbune, furat din vagoanele de marfă.

Doi tineri, în vârstă de 17, respectiv 18 ani, din Vulcan, au fost prinşi de poliţişti în timp ce încercau să valorifice patru table metalice galvanizate şi patru ţevi metalice. În urma cercetărilor, poliţiştii au stabilit că suspecţii au sustras bunurile de pe magistrala de transport a agentului termic din Aninoasa. Bunurile au fost ridicate, urmând a fi restituite Uzinei Paroşeni, în cauză fiind întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de furt calificat. La scurt timp după ce i-au prins pe cei doi tineri, poliţiştii au depistat un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Aninoasa, în timp ce transporta, cu o căruţă, nouă saci cu cărbune, pe care i-a sustras din Gara C.F.R. Iscroni şi pe care intenţiona să îi valorifice. Întreaga cantitate de cărbune a fost ridicată şi predată către Preparaţia Coroeşti, în cauză fiind întocmit dosar penal.

Back to top button