glasul-hd.ro Web analytics

Sport

Cupa Cetăţii de la Deva a deschis sezonul la gimnastică aerobică

Sala Sporturilor din Deva a găzduit timp de trei zile, la sfârşitul săptămânii trecute, întrecerile din cadrul tradiţionalei competiţii Cupa Cetăţii la gimnastică aerobică. Anul acesta competiţia a ajuns la ediţia cu numărul 22 şi s-a bucurat de participare internaţională, alături de cluburile din ţara noastră fiind prezenţi şi gimnaştii de la Şcoala Sportivă 1 Bălţi, din Republica Moldova.

Mai menţionăm că la întreceri au participat şi componenţii loturilor naţionale de juniori şi seniori ale României. Aceştia se pregătesc pentru Campionatele Europene care vor avea loc peste două săptămâni la Baku, în Azerbaidjan, dar şi pentru Jocurile Europene care se vor desfăşura luna viitoare la Minsk, în Belarus. Pentru toţi gimnaştii a fost primul concurs al sezonului competiţional din acest an.

Arădenii au câştigat întrecerea pe echipe

Alături de reprezentanţii clubului gazdă Liceul cu Program Sportiv „Cetate” Deva au mai participat sportivi reprezentând Şcoala Sportivă 1 Bălţi, CS Municipal Arad, Universitatea „Urania” Arad, UNEFS Bucureşti, Triumf Bucureşti, Farul Constanţa, CSŞ 1 Constanţa, CSŞ Gimnis Iaşi, CSŞ Petroşani, Honey Bears Bucureşti şi ACS Municipal Dunărea Giurgiu, ultimele două fiind recent afiliate la federaţia de specialitate.
Trofeul acestei ediţii în clasamentul cluburilor a revenit celor de la Universitatea „Urania” Arad, urmaţi de Şcoala Sportivă 1 Bălţi şi Farul Constanţa.
Amintim şi organizatorii Cupei Cetăţii, aceştia fiind Liceul cu Program Sportiv Cetate Deva, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Hunedoara, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Primăria municipiului Deva şi Asociaţia judeţeană de gimnastică.
Iată mai jos rezultatele tehnice înregistrate în Cupa Cetăţii 2019 la capătul celor două zile de concurs (vineri a fost programat doar antrenamentul oficial).

Seniori
Perechi mixte:
1. Andrea Bogati/ Dacian Barna (lotul naţional)
2. Sandra Dincă/ Mihai Popa (lotul naţional)
3. Sarmiza Niculescu/ David Gavrilovici (lotul naţional)
Individual feminin:
1. Sandra Dincă (Triumf Bucureşti)
2. Zsofia Meszar (Universitatea Arad)
3. Elena Odorog (Universitatea Arad);
Individual masculin;
1. Gabriel Bocşer (Farul Constanţa)
2. Ştefan Huştea (Farul Constanţa)
3. David Mihai Grigore (CSŞ 1 Constanţa).
Trio:
1. Gabriel Bocşer, Sarmiza Niculescu, David Gavrilovici (lotul naţional)

Categoria I
Perechi mixte:
1. Daniela Ţavov/ Daria Mihai (lotul de junioare)
2. Darius Brânda/ Selena Şotângă (lotul de junioare)
Individual masculin:
1. Daniel Ţavoc (Universitatea Arad)
2. Leonard manta (Farul Constanţa)
3. Vlăduţ Popa (Universitatea Arad).
Individual feminin:
1. Claudia Ristea (UNEFS Bucureşti)
2. Miruna Iordache (UNEFS Bucureşti)
3. Selena Şotângă (CSS Petroşani)
Trio:
1. Lotul naţional
2. Şcoala Sportivă 1 Bălţi
3. LPS Cetate Deva (în componenţa Nicoleta Patrichi, Maria Murariu, Denisa Popescu)

Categoria a II-a
Perechi mixte:
1. Universitatea Arad I
2. Universitatea Arad II
3. CSŞ Triumf Bucureşti
4. LPS Cetate Deva (Raluca Bocşer/ Darius Irimie)
5. LPS Cetate (Siana Caliman/ Anton Daniel)
Grup:
1. Universitatea Arad
2. LPS Cetate Deva (Darius Irimie, Daniel Anton, Raluca Bocşer, Claudia Barna, Adina Turean)
3. CS Gimnis Iaşi
Individual masculin:
1. Vlad Siminea (Triumf Bucureşti)
2. Beniamin Mujdei (Universitatea Arad)
3. Mădălin Boldea (CSŞ 1 Constana)
Individual feminin:
1. Raisa Alexe (UNEFS Bucureşti)
2. Larisa Şuiu (Triumf Bucureşti)
3. Melissa Sarboraria (UNEFS Bucureşti)

Categoria a III-a
Trio feminin:
1. UNEFS Bucureşti
2. Universitatea Arad I
3. Universitatea Arad II
5. LPS Cetate (Raluca Bocşer, Claudia Barna, Adina Turean)
Trio masculin:
1 UNEFS Bucureşti
2. Şcoala Sportivă 1 Bălţi
3. CSS Petroşani
Perechi mixte:
1. Şcoala Sportivă 1 Bălţi I
2. Şcoala Sportivă 1 Bălţi II
3. CS Gimnis Iaşi
Grup:
1. Universitatea Urania Arad
2. CSS Petroşani
3. Farul Constanţa