glasul-hd.ro Web analytics

ActualitateAdministrație

CJ discută închiderea drumului spre Poiana Pelegii

Consiliul Judeţean Hunedoara va supune la vot propunerea de închidere temporară a drumului spre Poiana Pelegii în şedinţa sa ordinară de vineri (27 aprilie).

Propunerea vine ca urmare a stării foarte proaste a drumului, accentuată în această primăvară, după dezgheţ şi topirea zăpezilor.

Conform proiectului de hotărâre, drumul ar urma să fie închis din dreptul barajului de la Gura Apelor în amonte până când problemele referitoare la siguranţa celor care îl tranzitează vor fi rezolvate. În proiect nu este specificat vreun termen limită.

Drumul amintit reprezintă principala cale de acces în zona centrală a Masivului Retezat folosită mai ales de turiştii comozi, care vor să ajungă cu maşina până în Poiana Pelegii. Mulţi dintre ei încing aici adevărate „petreceri la iarbă – verde” şi se comportă de parcă s-ar aflat într-un teritoriu al nimănui, nicidecum într-un parc natural extrem de valoros, ascultând muzică la volum maxim venită din difuzoarele maşinilor şi lăsând după ei metri cubi de gunoaie.

Cu aproximativ o lună în urmă, acelaşi drum a fost blocat de o alunecare de teren petrecută în aval de barajul de la Gura Apelor.

2 Comments

  1. Rugam Consiliul Judetean Hunedoara PSD sa nu mai amane de la an la an asfaltarea drumului judetean din Parang , drumul judetean Valea de Pesti , … valea jiului a votat tot timpul de 28 ani cu PSD .

  2. Iata cum se promoveaza turismul in Retezat . Ar trebui , pe aceiasi logica inchise drumurile spre satele slab populate , care se vor depopula de tot si problema e rezolvata . Consiliul Judetean si prefectura oare nu analizeaza de ce Hunedoara si Deva nu au descarcare de pe autostrada (decat o intoarcere ridicola in drum la Soimus ) si Sebesul cu 25 000 de locuitori are trei ? Romanii pentru dezvoltrea zonelor cucerite construiau drumuri , Consiliul Judetean si Prefectura le inchid ! Rusine ! 🙁 🙁

Back to top button