glasul-hd.ro Web analytics

Sport

Cetate începe noul sezon cu o deplasare la Reşiţa

Cetate Deva va debuta în noul sezon al Diviziei A la handbal feminin, peste exact o lună. Echipa de la poalele cetăţii a fost repartizată în Seria B a celui de-al doilea eşalon valoric al ţării şi va începe “aventura” în deplasare, duminică, 16 septembrie, pe terenul Universităţii Reşiţa.

În total, devencele vor disputa 13 jocuri, turul fiind programat să se încheie, duminică, 18 noiembrie. Alături de “studentele” Reşiţei, Cetate va mai da peste: CSS Caracal, CSM Slatina, CS Argeş Sport Muntenia Piteşti, SCM Universitatea Piteşti, CS Timişoara, Universitatea Timişoara, Naţional Râmnicu Vâlcea, Universitatea “Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu, HCM II Baia Mare, SC Mureşul Târgu Mureş, CSM Bistriţa şi HC Alba Sebeş.

Dacă nu este Oltchim, este Naţional

Retrogradată în premieră, după 10 ani petrecuţi în Liga Naţională, Cetate Deva porneşte ca favorită certă în campionatul celei de-a doua serii a Diviziei A. Cel mai probabil, gruparea patronată de Marian Muntean se va duela pentru prima poziţie (singura care asigură promovarea) cu CSS Caracal (locul 1 sezonul trecut) CS Timişoara (locul 2), HC Alba Sebeş şi Universitatea Reşiţa – trupă pe care o vor întâlni chiar în prolog. Astfel, după deplasarea din Caraş, suporterii deveni le vor putea vedea pe fete la joc, pe 23 septembrie, împotriva celor de la Naţional Râmnicu Vâlcea, echipă care în ediţia precedentă a evoluat în prima serie, unde a terminat a cincea. Etapa a treia programează o nouă deplasare, pe terenul echipei secunde a HCM Baia Mare, în vreme ce al doilea joc acasă va fi împotriva celor de la CSM Bistriţa, runda cu numărul cinci programând un “derby” cu HC Alba Sebeş, oraş care a găzduit o vreme formaţia Cetăţii!

Melinda peste Tot(h)

Jucătoarea de 37 de ani este gata să ocupe un rol dublu în acest sezon pentru Cetate: atât pe teren, cât şi pe banca tehnică, acolo unde, cel mai probabil, va fi ajutată şi de antrenorul emerit Ioan Mătăsaru. Ideea i-a aparţinut patronului echipei, Marian Muntean, “veterana” din lotul Devei fiind încântată de această idee. Ea şi colegele sale vor avea misiunea de a readuce Cetate în Liga Naţională la finele sezonului. “Nici nu mă gândesc să nu promovăm la pas, vreau victorii pe linie, tocmai de aceea am decis să păstrez acelaşi lot ca cel cu care am abordat ultimele sezoane în Liga Naţională”, spunea Muntean.

Mai multe detalii despre situaţia echipei din municipiul reşedinţă de judeţ, precum şi programul complet al turului Seriei B a Diviziei A într-una din ediţiile viitoare a ziarului nostru.

Back to top button