glasul-hd.ro Web analytics

ComunitateSpecial

Business Elite, un eveniment de gală cu interes derizoriu din partea publicului

Nici oamenii de afaceri hunedoreni, nici chiar autoritățile care s-au implicat în organizarea evenimentului nu s-au arătat interesate de „Hunedoara Business Elite”.  Un eveniment, având ca motto „pentru un business bine gândit!”, nu s-a bucurat de interesul pe care asemenea acțiuni le suscită în marile orașe ale României.

Tinerii hunedoreni nu par a fi interesați de afaceri, iar antreprenorii din această zonă consideră că nu mai au nimic de învățat. Altă explicație nu există pentru interesul extrem de scăzut față de cele trei zile de conferințe pe teme de afaceri.

În sala Teatrului de Artă, multe dintre locuri au fost goale, drept dovadă a faptului că antreprenorii din zonă nu sunt prea interesați de aflarea secretului unor afaceri de succes
În sala Teatrului de Artă, multe dintre locuri au fost goale, drept dovadă a faptului că antreprenorii din zonă nu sunt prea interesați de aflarea secretului unor afaceri de succes

Dezinteres maxim pentru mediul de afaceri

Sala teatrului din Deva părea locul ideal pentru organizarea unei conferințe dedicată mediului de afaceri hunedorean. Participanții au fost așteptați cu mape de prezentare, bufet de socializare, pauze în care ideile prezentate în cadrul conferințelor să poată fi dezbătute în discuții relaxate. Totul în organizarea conferinței a fost de înaltă clasă, mai puțin participarea. În cele trei zile de conferințe s-au adunat puțin peste o sută de auditori.  Prima seară a fost dedicată mesajelor autorităților locale, care și-au demonstrat încă o dată dezinteresul pentru mediul de afaceri hunedorean. În afară de subprefectul Fabius Kiszely, nici reprezentanții Consiliului Județean și nici cei ai Primăriei Deva nu au fost prezenți la deschiderea conferinței, cu toate că discursurile lor au fost anunțate în programul evenimentului.

Afacerile locale au deschis „zilele business-ului”

Prima zi a fost dedicată prezentării a trei afaceri locale de succes. Publicul a ascultat povestea grupului de firme AVIS, spusă într-un mod extrem de sincer și relaxat de unul dintre patronii societății, Alina State, care la fel de deschis a răspuns unor serii de întrebări venite din sală. Au urmat alte două modele de succes în afaceri, brandul Adaconi, prezentat de Mircea Neiconi, și povestea Conacului Archia, spusă de Horia Szabo.

Două zile, maraton de idei bune

A doua zi a conferinței a fost dedicată sfaturilor pentru antreprenorii existenți și aspiranți din județul Hunedoara.  Un număr de șase specialiști în diverse domenii ale afacerilor, de la crearea unui brand până la organizarea unei piețe și vânzări au împărtășit experiențele lor cu publicul, aflat, din păcate, într-un număr extrem de mic, pentru importanța și utilitatea informațiilor pe care le puteau primi. Timp de peste zece ore, specialiști din domeniul afacerilor au ținut conferințe pe scena Teatrului din Deva, întrerupte doar de pauze de socializare și sesiuni de întrebări. Ultima zi a conferinței a avut aproape același scenariu. Trei speakeri au vorbit despre organizarea afacerilor, despre recrutarea de personal și despre principalele resurse ale oamenilor de afaceri. De asemenea, participanților le-au fost prezentate diverse informații despre fondurile europene și produsele bancare destinate IMM-urilor. Evenimentul s-a încheiat cu un inedit cadou oferit participanților: piesa de teatru „Cafeneaua”.

2 Comments

  1. Ce sa ne povesteasca Szabo ? adevarul ?…. sau….
    Alaturi reprezentantii celorlalte firme , care sunt convinsa ca au ceva de spus.
    Posibil lipsa de interes sa fie din acest motiv.

Back to top button