glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Bolile rare, incluse separat în planul de sănătate pe 2015

Strategia națională de sănătate pe anul 2015 urmează să fie aprobată de Guvern săptămâna viitoare. Această strategie vine cu o noutate: un capitol separat, pentru bolile rare. Conform ministrului Sănătății, Nicolae Bănicioiu, necesitatea inserării unui nou capitol în strategia naţională a bolilor rare era primordial.

Oficialul Direcţiei pentru Sănătate Publică Hunedoara, Cecilia Birău, explică importanţa hotărârilor ce urmează să fie aprobate de către Guvern. „Acest capitol era necesar pentru sănătatea publică din România, deoarece este nevoie de înființarea unor centre de tratament și diagnosticare pentru ca bolnavii să nu mai fie nevoiți să plece în străinătate pentru diagnosticare și tratament. La noi în oraș există, de exemplu, două persoane care suferă de o astfel de afecțiune rară, imunodeficiență severă combinată (genetică), o afecțiune prin care sistemul imunitar al pacientului nu mai este capabil să lupte cu infecțiile. Aceste persoane își iau tratamentul de la Spitalul Județean de Urgență Deva”, conchide Birău. Purtătorul de cuvânt al DSP Hunedoara afirmă că „bolile rare sunt bolile ce au o frecvență a apariției extrem de redusă în comparație cu bolile cronice cunoscute, cum ar fi diabetul zaharat, spre exemplu. Putem spune că e o afecțiune rară când 5 persoane din 10 mii se îmbolnăvesc și au aceleași simptome”.

Back to top button