glasul-hd.ro Web analytics

Autobergamo se califică, lejer, în „sferturile” Cupei

Campionii României au avansat mai departe în Cupa României, fără nicio problemă. Lideri la zi în campionatul intern, cei de la Autobergamo au trecut cu 9-2 (6-1) de codaşa Ligii I, Clujana Cluj-Napoca, după un meci în care linia a doua a bifat mai multe minute decât de obicei.

Devenii au rezolvat calificarea în prima repriză, când au marcat de şase ori, însă au păstrat din porţia de spectacol şi pentru actul secund, când şi-au exersat şi mai bine jocul rapid de pase. Pentru alb-vişinii au punctat Obadă (2, 15, 25), Macingo (3, 34), Popescu (9), Ignat (13), Cr. Matei (20) şi Lupu (29), în vreme ce oaspeţii din Cluj au înscris prin I. Timiş (5) şi Incze (26).

Anul acesta, Federaţia Română a propus ca ultimele faze ale Cupei României să se desfăşoare în sistem Final Four. Astfel, semifinalele şi finalele vor avea loc, într-o singură locaţie, în două zile diferite. Printre oraşele candidate pentru a găzdui turneul final se va număra şi Deva. „Astăzi (n.red. – ieri) am fost anunţat de către reprezentanţii Consiliului Local şi a celui Judeţean că vor face tot posibilul ca Sala Sporturilor să găzduiască acest turneu. Sper că şi Federaţia va gândi la fel, ar fi un lucru benefic, am face o propagandă frumoasă oraşului şi futsalului devean. Aşadar, încă un motiv în plus să ne dorim să câştigăm şi Cupa în acest an”, a spus Dorin Popa, principalul finanţator al campionilor.

Mai multe detalii de la jocul celor de la Autobergamo, în ediţia de mâine a cotidianului nostru.

Back to top button