Autobergamo a câştigat Cupa Cetăţii la futsal

Sala Sporturilor din Deva a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute, timp de trei zile, cea de-a treia ediţie a Cupei Cetăţii la futsal. Echipe de calibru, precum Maccabi Tel Aviv din Israel, MVFC Berettyoujfalu din Ungaria şi Imperial Wet Miercurea Ciuc din Liga întâi, s-au alăturat gazdelor de la Autobergamo Deva pentru un turneu puternic destinat în principal pregătirii sezonului competiţional 2018 – 2019.

Publicul devean a avut ocazia să urmărească la lucru noile achiziţii din această vară ale clubului devean, dar şi mai vechii componenţi ai formaţiei, în tentativa declarată oficial de a construi cât mai repede o echipă competitivă, care să recâştige titlul naţional pierdut anul trecut în faţa celor de la Informatica Timişoara. La finele turneului, Autobergamo s-a impus în toate cele trei meciuri disputate şi şi-a adjudecat trofeul „Cupa Cetăţii”.

Un meci la discreţia gazdelor şi unul dramatic în prima zi

În meciul de deschidere al ediţiei din acest an Autobergamo a întâlnit campioana Israelului, Maccabi Nahalat Yitzhak Tel Aviv. Aşa cum arată şi scorul final, 6 – 0, a fost o partidă fără istoric, adjudecată la o diferenţă confortabilă de gazdele turneului. Pentru trupa condusă de pe bancă de Cosmin Gherman au marcat Obadă – de trei ori, Andre, Teka şi Biro. Cu totul altă desfăşurare şi un alt nivel de dramatism a avut cel de-al doilea joc al zilei de vineri. Imperial Wet Miercurea Ciuc şi MVFC Berettyoujfalu au oferit o dispută pasionantă, încheiată cu victoria la limită a echipei maghiare, 7 – 6. Ungurii şi-au luat tare adversarii şi au condus încă din startul partidei cu 4 – 0, ciucanii reuşind să înscrie o singură dată până la pauză. În repriza secundă am consemnat o revenire puternică pe tabela de marcaj a celor de la Imperial Wet, însă insuficientă pentru a evita înfrângerea.

Meci pentru primul loc încă din ziua a doua

Partida de deschidere a zilei de sâmbătă a opus învinsele din prima zi, pe Imperial Wet Miercurea Ciuc şi Maccabi Nahalat Yitzhak Tel Aviv. Ciucanii nu au avut niciun fel de emoţii şi s-au impus cu un 10 – 2 care ne scuteşte de alte comentarii. În meciul vedetă al zilei s-au întâlnit Autobergamo Deva şi MVFC Berettyoujfalu. După o primă repriză echilibată, în care devenii au trimis de două ori balonul în bară, prin Obadă şi Biro, iar oaspeţii o dată, singurul gol marcat până la pauză i-a aparţinut lui Covaci, care a deschis scorul în minutul 14. Imediat după reluare gazdele s-au dezlănţuit şi au arătat o primă mostră din ce poate realiza formaţia pregătită de Gherman. Cristi Matei a fructificat din apropierea porţii adverse cea mai frumoasă acţiune a meciului, purtată pe traseul Andre – Pânzaru (2 – 0, min. 23), Obadă a făcut 3 – 0 după o acţiune personală, cu o minge recuperată în terenul advers (min. 26), iar Varela a majorat diferenţa la patru goluri un minut mai târziu. Pânzaru a trimis balonul în transversală (min. 33), pentru ca Andre să stabilească scorul final în min. 36, la o nouă intercepţie în apropierea careului advers.

Avanpremiera unui derby de campionat cu ciucanii

Ieri, în ultima zi, s-a consemnat unica surpriză a turneului. MVFC Berettyoujfalu şi Maccabi Nahalat Yitzhak au terminat la egalitate, 1 – 1, într-un meci care s-a jucat practic la o singură poartă, cea a echipei din Tel Aviv. Însă formaţia israeliană a rezistat, în ciuda unei dominări copioase, pe alocuri sufocante, a adversarilor şi a obţinut singurul său punct din acest turneu. În ultimul meci de la ediţia 2018 a Cupei Cetăţii s-au întâlnit Autobergamo Deva şi Imperial Wet Miercurea Ciuc, în ceea ce poate fi prefigurarea unei confruntări la vârf din campionatul Ligii întâi. A fost un joc disputat într-un ritm foarte bun, în care oaspeţii şi-au jucat şansa la câştigarea trofeului (în caz de victorie a ciucanilor Autobergamo şi Imperial ar fi fost la egalitate de puncte, câte şase, iar departajarea s-ar fi făcut pe criteriul meciului direct). Cu toate acestea, cei care au început mai bine au fost devenii şi după ocaziile lui Matei, Obadă şi din nou Obadă, a venit şi deschiderea scorului. În minutul 9, Covaci a expediat un „trasor” de la distanţă şi Chapu, din apropierea porţii, a deviat pentru 1 – 0. După primirea golului ciucanii s-au văzut mai mult în atac şi Toniţă a trebuit să intervină în cinci situaţii limită până la pauză, opunându-se cu succes egalării. Cu toate acestea, mai aproape de înscrierea golului a fost tot Autobergamo, Obadă (min. 14) şi Matei (min. 20) trimiţând balonul în bară, iar Biro şi Andre irosind şi ei bune şanse de a înscrie. La pauză s-a intrat cu diferenţă minimă de scor şi orice era posibil în repriza secundă.

Dacă nu a fost 2 – 0, s-a făcut 1 – 1 (c-aşa-i şi-n futsal), Laszlo Szocs profitând de o gafă în apărarea Devei în chiar primul minut de la reluare. Ulterior s-a jucat foarte aspru, caracterul amical al întâlnirii fiind uitat la cabine. Cel care a dat lovitura decisivă pentru echipa sa a fost tânărul brazilian Andre Luis Sasse, păstrat în lotul lui Autobergamo cu toate că a evoluat foarte puţin în campionatul trecut. Andre a făcut un joc foarte bun ieri şi a înscris în minutul 29 golul victoriei lui Autobergamo la capătul unei acţiuni personale, în care a evitat şi portarul şi a înscris cu calm în poarta goală. Imperial a căutat cu disperare măcar reuşita egalării, însă acelaşi Szocs a trimis în bară în minutul 34, iar Pânzaru a scos providenţial de pe linia porţii un minut mai târziu. S-a terminat 2 – 1 şi astfel echipa gazdă îşi trece în cont încă un succes în Cupa Cetăţii.