glasul-hd.ro Web analytics

Sport

Adversar tare pentru Jiul, în Vale

Petroşenenii lui Toni Sedecaru se află în faţa unui nou test în campionat. După ce runda precedentă au fost nevoiţi să ia o pauză forţată, ca urmare a lipsei unui adversar, jiuliştii se pregătesc să primească vizita Olimpiei Satu Mare, una din echipele cu “pretenţii” din seria a cincea.

Văzuţi de mulţi ca fiind principala contracandidată a Hunedoarei la promovare, sătmărenii n-au avut parte de cel mai bun start din campionat şi ocupă doar locul patru în clasament, cu 13 puncte, 8 mai puţin decât liderul de pe Cerna. Chiar şi aşa, cei de la “Oli” vin la Petroşani cu gândul de a pleca cu toate cele trei puncte puse în joc.

Infuzie cu juniori

De cealaltă parte, Sedecaru, care de săptămâna trecută ocupă şi postul de antrenor principal al echipei secunde a Jiului, se va baza pentru jocul cu trupa lui Tibi Csik şi pe juniori, de la “satelit”, asta după ce, încă de acum mai bine de şapte zile, aceştia s-au antrenat cot la cot cu “cei mari”. Mai mult, există şanse ca cel puţin doi să prindă primul “unsprezece”, deoarece Firan şi Sandu sunt suspendaţi pentru jocul cu vizitatorii din Satu Mare. În ultimii şapte ani, cele două formaţii de tradiţie ale fotbalului românesc s-au întâlnit de patru ori, de fiecare dată în cel de-al doilea eşalon. Astfel, în sezonul 2003-2004, petroşenenii s-au impus la Satu Mare cu 1-0, în vreme ce “galben-albaştrii” au învins în retur, în Vale, cu 2-1. Aceeaşi situaţie şi în anul următor, când Jiul a trecut cu 2-1 de Olimpia, pe terenul acesteia, pentru ca rezultatul să se inverseze în jocul de la Petroşani.

Back to top button