Hunedoara, o oră pe întuneric!
În fiecare an, în ultimul sfârșit de săptămână al lunii martie, se sărbătorește pe plan mondial „Ora Pământului-Earth Hour”. La fel ca și anul trecut, și de această dată municipiul Hunedoara se alătură oraşelor care pe data de 24 martie vor stinge luminile timp de o oră. Așadar, sâmbătă, între orele 20.30-21.30, în Hunedoara se vor stinge luminile pe B-dul Libertății – str. Constantin Bursan – str. Castelului – curtea exterioară a Castelului Corvinilor. Iluminatul public se va opri timp de 60 de minute, timp în care un grup de tineri voluntari de la „Cercetașii României” vor scrie cu ajutorul lumânărilor, numele municipiului – Hunedoara, în curtea exterioară a Castelului Corvinilor. „Ora Pământului” este un eveniment internațional, care are ca scop sensibilizarea utilizatorilor de energie electrică față de problema dioxidului de carbon emis în atmosferă la producerea energiei electrice. Acest eveniment este promovat de World Wide Fund for Nature Australia (WWF), un grup internațional de lobby pentru mediu.






