glasul-hd.ro Web analytics

Infracționalitate

Ciobanul paznic la oi, pagubă garantată

Un fermier din comuna Şoimuş s-a trezit cu 15 mioare pe minus la inventar, paguba fiind creată chiar de cel care ar fi trebuit să le aibă în grijă. Principalul suspect în acest caz este ciobanul care ar fi trebuit să păzească oile şi care era găzduit de fermierul păgubit. „În data de 2 iunie, în jurul orei 10, poliţiştii Postului de Poliție Șoimuş au fost sesizați direct de către Cosmin I., de 35 ani, din comuna Șoimuș, fermier, despre faptul că în cursul lunii aprilie  2013, Gheorghe M., de 42 de ani, din comuna Dobra, cioban, care a fost găzduit de către partea vătămată,  i-a sustras acestuia 15 oi de la  stâna situată în localitatea Bălata”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Hunedoara, inspector principal, Bogdan Niţu. Ciobanul s-a ales cu dosar de cercetare penală. Oamenii legii continuă cercetările în vederea recuperării prejudiciului şi a stabilirii stării de fapt.

Back to top button