Şantierul arheologic de la Sarmizegetusa Regia îşi deschide porţile pentru toţi vizitatorii
Iubitorii de istorie şi arheologie din judeţul Hunedoara au ocazia să viziteze şantierul arheologic de la Sarmizegetusa Regia (Grădiştea de Munte). Acţiunea face parte din cadrul evenimentului „Ziua Porţilor Deschise – Sarmizegetusa Regia 2013”.
Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei (MNIT) în parteneriat cu Consiliul Judeţean Hunedoara, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane (MCDR) Deva organizează Ziua Porţilor Deschise pe şantierul arheologic de la Sarmizegetusa Regia (Grădiştea de Munte), judeţul Hunedoara. Manifestarea va avea loc sâmbătă, cu începere de la ora 10:00. „Scopul organizării acestui eveniment este acela de a aduce mai aproape de publicul interesat de cunoaşterea civilizaţiei dacice rezultatele cercetărilor arheologice recente şi monumentele dacice din zona Munţilor Orăştiei. Cei ce vor alege să răspundă invitaţiei noastre vor beneficia de ghidaje gratuite, complete, efectuate de membrii colectivului de cercetare arheologică la toate monumentele vizibile din zona cetăţii şi zona sacră şi vor avea ocazia să viziteze şantierul arheologic aflat în curs de desfăşurare”, a explicat doctor Carmen Ciongradi, director general al MNIT. Totodată, în cadrul unui atelier special, specialiştii colectivului de cercetare vor prezenta publicului obiecte descoperite în timpul campaniei arheologice de anul acesta, iar într-un spaţiu special amenajat se vor putea viziona proiecţii video cu reconstituiri virtuale ale unor monumente şi obiecte aparţinând civilizaţiei dacice. Proiectul de cercetare arheologică „Cetăţile Dacice din Munţii Orăştiei” este coordonat de MNIT şi se desfăşoară în parteneriat cu Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca, MCDR Deva, Universitatea Tehnică Cluj-Napoca şi Administraţia sitului arheologic Sarmizegetusa Regia din cadrul Consiliului Judeţean Hunedoara, fiind susţinut financiar de către Ministerul Culturii.






