Ţeapă de 7.000 de lei prin metoda „câştigului la concurs telefonic”
Un septuagenar din Petroşani a rămas fără 7.000 de lei, după ce a dat crezare unui individ care l-a anunţat telefonic că a câştigat 20.000 de mii de euro la un concurs al societăţii de telefonie la care acesta era abonat.
Metoda de înşelăciune este clasică. Bărbatul în vârstă de 70 de ani, din Petroşani, a fost contactat telefonic de către o persoană care s-a recomandat a fi „director” în cadrul unei societăţi de telefonie. Acesta l-a anunţat pe petroşenean că a câştigat un premiu în valoare de 20.000 de euro, însă pentru a intra în posesia premiului trebuie să achite anticipat suma de 1.000 de euro, bani care vor fi recuperaţi odată cu ridicarea premiului. Petroşeneanul a achitat prin serviciul de transfer bancar, în trei tranşe, suma de 920 de euro, 1.385 de lei şi 1.465 de lei, pe numele unei persoane indicate de apelant. Şi-a dat seama că a fost înşelat abia după ce umflase contul escrocului, şi a anunţat poliţiştii.Oamenii legii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de înşelăciune, prejudiciul cauzat părţii vătămate fiind de 7.000 de lei.






