glasul-hd.ro Web analytics

Infracționalitate

Urmărit naţional, prins de jandarmi şi inspectorii ITM în timp ce muncea la negru

Un bărbat în vârstă de 45 de ani, din Vulcan, care se sustrăgea executării pedepsei cu închisoarea, fiind dat în urmărire naţională, a fost depistat de jandarmii hunedoreni în timpul unei acţiuni pe care o desfăşurau împreună cu reprezentanţii ITM Hunedoara, la o firmă de construcţii din Simeria. Surpriză de proporţii în timpul unui control pe care inspectorii de muncă hunedoreni îl desfăşurau împreună cu jandarmii la o firmă de construcţii din Simeria. Unul din angajaţii firmei, care muncea la negru, era dat în urmărire naţională după ce, în 2011, Judecătoria Petroşani a emis pe numele acestuia un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de trei ani pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat. Jandarmii l-au predat pe bărbat reprezentanţilor Poliţiei Municipiului Deva pentru a fi depus în Penitenciarul Bârcea Mare. De asemenea, inspectorii de muncă hunedoreni au mai depistat, în timpul controlului, câteva persoane care munceau la negru în cadrul aceleiaşi firme, care săptămâna trecută a primit o amendă de zece mii de lei pentru că avea un muncitor “la negru”, iar anul trecut, în noiembrie, pe numele angajatorului a fost făcută plângere penală pentru primirea la muncă a şapte persoane fără forme legale de angajare.

Back to top button