18,5 milioane de lei pentru Hunedoara
Guvernul a aprobat ieri sumele necesare pentru refacerea infrastructurii locale afectate de inundaţiile din ultimele săptămâni. În total este vorba despre 201 milioane de lei, iar judeţul Hunedoara ar urma să primească, de la bugetul central, 18,5 milioane. Sume mai mari primesc doar judeţele Vâlcea (39 de milioane) şi Suceava (29,7 milioane de lei).
Totuşi, cele 18,5 milioane reprezintă doar o treime din valoarea pagubelor produse de inundaţii în judeţul Hunedoara, în mai şi iunie, estimată la aproximativ 58 de milioane de lei. Subprefectul, Fabius Kiszely, spune că, de fapt, 18,5 milioane de lei a fost suma solicitată de Consiliul Judeţean şi Prefectura Hunedoara: „Pe parcursul unei videoconferinţe s-au stabilit destul de clar criteriile după care urmau să fie făcute solicitările de sprijin financiar din partea Guvernului. Suma de 18,5 milioane de lei este cea cerută de noi, în baza unei fundamentări făcute împreună cu specialişti ai Consiliului Judeţean. Este vorba despre pagubele aduse infrastructurii judeţene şi locale, pe domeniul public. Acea sumă totală de 58 de milioane de lei reprezenta, pe lângă pagubele înregistrate la drumuri, străzi şi podeţe şi pagube produse pe domeniul privat, al unor persoane fizice ori juridice, dar şi contravaloarea unor lucrări noi, prin care să fie prevenite alte inundaţii”.
Conform lui Kiszely, banii vor fi primiţi de Consiliul Judeţean Hunedoara, care va avea apoi obligaţia să distribuie mare parte din sumă către primăriile localităţilor grav afectate de inundaţiile de la începutul acestei veri.







2 Comments