(Video)Câini ținuți în lanțuri, fără mâncare și apă, în curtea unui localnic din satul Răchitova

Pe adresa redacției a venit o solicitare cu referi la faptul că, aflată în vizită în județul Hunedoara, o domnișoară a descoperit mai mulți căini legați în curtea unei case abandonate din satul Răchitova.
Relatăm mai jos integral postarea acesteia:
“Sunt efectiv în șoc. Priviți ce se întamplă în satele din România. Printr-o coincidență am ajuns într-o vizită scurtă la cineva în Satul Răchitova, jud Hunedoara.
Sunt șocată!! CÂINII URLĂ DE FOAME, AU SPUME LA GURĂ!!!! Nu este posibil așa ceva. Este renumit pentru că face asta de ani de zile, ține câini de vânătoare pe care îi ține legați în lanț foarte scurt, nu există apă sau mâncare, câinii se sting pe picioare sunt DISPERAȚI DE FOAME. Au mancat 5 PÂINI OAMENI BUNI!!! Și nu am putut ajunge la toți, că erau efectiv legați în toata curtea. M-a distrus psihic acest peisaj, nu am nici o putere, sper să ajungă video-ul asta la o asociație puternică ce se poate mobiliza să vină să îi ia.
POLIȚIA ANIMALELOR NU EXISTĂ, și POLIȚIA NU FACE NIMIC.
TOT SATUL ȘTIE DESPRE ACEST INDIVID PSIHOPAT.
Eu mâine(joi) plec, însa aceste imagini m-au marcat și nu am NICI O PUTERE. Sunt disperată!!!!
Vă rog dati SHARE!!”
Am contactat Poliția Hațeg care ne-a confirmat faptul că au avut o solicitare telefonică iar în momentul în care un echipaj a ajuns la fața locului câinii aveau mâncare și apă.





