Ultima verificare pentru gimnastele noastre înainte de Mondiale

Echipa feminină a României a participat în Belgia, la sfârşitul săptămânii trecute, la un ultim concurs de verificare înaintea participării la Campionatele Mondiale de gimnastică de la Doha, din Quatar. Au mai luat parte la întrecerile desfăşurate la Bruges reprezentativele similare ale Belgiei şi Olandei, ambele având în componenţă sportivele înscrise pe lista de participare la Mondiale.
Pe primul loc a terminat Belgia, cu un total de 162,200 puncte, urmată de Olanda cu 157.050 puncte, în timp ce România s-a clasat pe locul 3, cu un total de 151.250 puncte.
La individual compus belgianca Nina Derwael a dominat întrecerea, câştigând cu un total de 55.550. Ea a fost urmată în clasament de Naomi Visser (Olanda) cu 53.900 puncte şi de Axelle Klinckaert (Belgia) cu 53.400 puncte. Cea mai bună clasare pentru echipa noastră a obţinut-o Denisa Golgotă, care a terminat pe locul 4. Denisa a totalizat 52.550 puncte, obţinând 14.250 la sărituri, 13.400 la sol, 12.600 la paralele şi 12.300 la bârnă.
Echipa României a fost alcătuită din Denisa Golgotă, Nica Ivănuş, Laura Iacob, Carmen Ghiciuc şi Maria Holbură. Dintre aceste cinci gimnaste antrenorii din colectivul tehnic coordonat de profesorul Nicolae Forminte le vor alege pe cele patru care vor concura la Campionatele Mondiale de la Doha, programate să aibă loc între 22 octombrie şi 4 noiembrie în acest an.