glasul-hd.ro Web analytics

Eveniment

Turist englez, rătăcit în Retezat, găsit de jandarmi

Un turist englez în vârstă de 75 de ani, care s-a rătăcit luni seara în zona Scorota-Buta din munţii Retezat, a fost găsit de jandarmi la scurt timp după ce fiul său anunţase dispariţia acestuia.

 

Bărbatul, în vârstă de 75 ani, a plecat împreună cu fiul său în drumeţie şi, la un moment dat, s-au despărţit, urmând să se reîntâlnească pe traseu. Pentru că acest lucru nu s-a întâmplat, fiul bărbatului s-a speriat şi, în jurul orei 19:00, a alertat poliţiştii. Aceştia, la rândul lor, au anunţat jandarmii montani din cadrul Postului Câmpu lui Neag şi salvamontiştii. Împreună cu salvatorii montani şi poliţiştii a plecat şi fiul turistului rătăcit. „Turistul a fost găsit în jurul orei 20:30, de către echipele de salvare. Acesta coborâse către baza muntelui după ce, probabil, rătăcise traseul iniţial”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Hunedoara, căpitan Nicolae Răducu.

Back to top button