glasul-hd.ro Web analytics

Eveniment

Toţi tâlharii de la “Aristocrat” se întâlnesc, astăzi, la tribunal. Autorii jafului armat, din 2007, de la casa de amanet din Hunedoara, judecaţi la Deva

Dosarul jafului armat comis la o casă de amanet din municipiul Hunedoara, în urmă cu cinci ani, ai cărui autori sunt doi tineri supranumiţi de presa maghiară “Bonnie şi Clyde” de România, din cauza jafurilor şi a crimelor pe care le-au săvârşit împreună, are astăzi primul termen de judecată, pe fond, la Tribunalul Hunedoara. Tot astăzi, instanţa hunedoreană va judeca recursul ultimului tâlhar de la acelaşi amanet, Mihai Bucătaru, care încearcă să scape de arest preventiv.

Supranumiţi de presa maghiară “Bonnie şi Clyde” de România, din cauza jafurilor şi crimelor pe care le-au săvârşit împreună, Şandor Varga (35 de ani), originar din Codlea, judeţul Braşov, şi iubita lui Emese Turi (30 de ani), cu cetăţenie maghiară, vinovaţi de patru crime şi trei jafuri armate, toate comise doar în Ungaria, au fost prinşi anul trecut. În plus, pe lângă aceste fapte, cei doi au fost identificaţi drept autori ai altor patru jafuri armate ce au avut loc în România. Unul dintre ele este şi cel comis la Casa de amanet “Aristocrat” din Hunedoara. Cei doi au fost capturaţi anul trecut, de oamenii legii, fiind închişi în Ungaria.

Patru jafuri armate, în cinci luni

În rechizitoriul întocmit, procurorii au reţinut că, în perioada august – decembrie 2007, inculpaţii au pătruns în incinta a patru case de amanet (aflate pe raza a diferite judeţe), din interiorul cărora, sub ameninţare cu un pistol, Varga Şandor le-a determinat pe angajatele respectivelor societăţi comerciale să-i remită diferite sume de bani şi bijuterii, părăsind locaţiile cu diferite autoturisme, unul dintre acestea având numere false de înmatriculare. În data de 17 decembrie 2007, cei doi au dat ultima lovitură la Casa de amanet “Aristocrat”, din Hunedoara. Bărbatul a împuşcat-o în cap pe angajata firmei, a luat geanta diplomat în care se aflau bijuterii şi a fugit împreună cu femeia care îl însoţea. În mod miraculos, tânăra, angajată a unităţii în care s-a produs jaful armat, a scăpat cu viaţă, dar şi-a pierdut vederea la ochiul stâng. Din raportul de expertiză medico-legală efectuat în cauză a rezultat faptul că victima a avut nevoie de 55-58 de zile de îngrijiri medicale.

Bucătaru, la recurs

Aceeaşi casă de amanet, în care s-a produs jaful armat în urmă cu cinci ani, a mai fost ţinta tâlharilor şi în 2006, dar şi luna trecută, în octombrie. Ultimul dintre tâlhari, Mihai Bucătaru, de 19 ani, din Hunedoara, care nici măcar nu s-a sinchisit să-şi protejeze faţa de camerele de supraveghere ale magazinului, a intrat în încăpere şi, fără să stea prea mult pe gânduri, a sărit peste tejghea şi a pulverizat spray iritant – lacrimogen în faţa angajatei, pentru a putea fura liniştit. Astfel, a înşfăcat o bucată de polistiren pe care erau aşezate mai multe bijuterii din aur şi, până angajata casei de amanet să apese butonul de panică, bărbatul s-a făcut nevăzut. Înainte, însă, să iasă din amanet, în viteză, bijuteriile au căzut de pe suportul pe care erau aşezate. Astăzi, tânărul se va prezenta în faţa magistraţilor Tribunalului Hunedoara pentru a-i îndupleca să-l judece în libertate.

Bonnie şi Clyde, perechea criminală

Povestea sinistră de dragoste din anii ’30 dintre Bonnie Parker şi Clyde Barrow a îngrozit SUA şi a inspirat nenumărate filme şi cărţi. Cei doi au trecut uşor de la tâlhării minore la jafuri armate, în timpul cărora au ucis nouă poliţişti şi mai mulţi civili, devenind astfel inamicii publici numărul unu ai Statelor Unite. Au fost prinşi într-o ambuscadă şi împuşcaţi de ofiţeri FBI în 1934.

Back to top button