Toţi participanţii au avut de câştigat alergând la History Run 2019

Peste 220 de concurenţi reprezentând patru ţări au luat startul duminică la evenimentul sportiv History Run 2019, un semimaraton de la Castelul Corvinilor din Hunedoara până la Cetatea Devei.
Organizator a fost Asociaţia AlerT în Deva, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Hunedoara, Primăria Deva, Primăria Hunedoara şi Consiliul Judeţean, la eveniment mai contribuind OrthoCaffe, Crucea Roşie şi Hunedoara Aleargă.

Să spunem că sâmbătă, 1 iunie, de Ziua Copilului, organizatorii s-au gândit şi la cei mici, programând Cursa Copiilor în două locaţii. Copiii au alergat pe distanţa de 400 de metri, adică un tur de pistă,
la Stadionul Cetate din Deva şi la Stadionul Michael Klein din Hunedoara, toţi cei înscrişi fiind recompensaţi cu medalii şi premii.

Probele individuale şi de ştafetă au avut loc duminică

History Run 2019 a programat duminică două probe de concurs. A fost proba individuală, în care s-a alergat pe distanţa de 28 de km, şi cea de ştafetă, cu patru schimburi a câte 7 km fiecare. Traseul a fost unul integral pe şosea, pe ruta Hunedoara – Almaşu Mic – Popeşti – Almaşu Sec – Deva. Startul s-a dat în curtea Castelului Corvinilor din Hunedoara, iar sosirea a fost pe platoul central din Cetatea Devei, unde a avut loc şi festivitatea de premiere.
S-au acordat premii pentru primii trei clasaţi de la categoriile Open Feminin, Open Masculin, Ştafetă şi pe categorii de vârstă, sub 18 ani, 18 – 29, 30 – 39, 40 – 49, 50 – 59 şi peste 60 de ani. Cei cu vârsta sub 18 ani, respectiv peste 60 de ani au putut să se înscrie gratuit, fapt unic în competiţiile din ţara noastră. Ambasador al evenimentului a fost cunoscutul sportiv Avram Iancu, care a dat startul şi a decernat premiile. De menţionat mai este şi faptul că a fost a treia ediţie a unui semimaraton care s-a alergat pe acest traseu, Castel – Cetate, însă prima care a purtat actuala titulatură.

Clasamentul general (şi individual masculin)